Ciemne piksele na arabskiej pustyni
Na pustyniach Arabii Saudyjskiej pojawiły się zagadkowe kręgi. Jedne są ciemnozielone, a inne jasnobrązowe. Pośród piasków łączą się w większe grupy. Wyglądają niczym układy scalone. Czym są zagadkowe twory? Poznajcie odpowiedź na to pytanie...
Z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wykonano zdjęcie, które dla niewtajemniczonych może się wydać bardzo zagadkowe. Mianowicie widoczne są na nim liczne kolorowe kręgi pośród nieprzemierzonych piasków Półwyspu Arabskiego. Jednak w żadnym razie nie są to figury stworzone przez kosmitów, lecz dzieło ręki ludzkiej.
Kręgi to nic innego, jak sztucznie nawadniane pola uprawne. Zraszacze obracają się dookoła pola, na ten samej zasadzie, co promień na lotniczym radarze. Okrągłe poletka zapewniają tak potrzebną żywność. Jednak często stają się ofiarami rozległych zamieci piaskowych, dlatego niektóre są zasypane i przestały być wykorzystywane.
Ich kolor zaczyna zmieniać się w coraz jaśniejszy brąz, aż ostatecznie zmiesza się z kolorem piasku i przestaną być widoczne. Wciąż aktywne poletka pozostają zielone ze względu na kolor wypełniającej je wody.
Jeszcze w 1986 roku rolnictwo w Arabii Saudyjskiej praktycznie nie istniało. Jednak na przestrzeni ostatnich 26 lat zaczęło się to zmieniać, dzięki wciąż to nowym technologiom wykorzystywanym przy uprawie na obszarach o niezwykle niesprzyjających klimacie.
Pola irygacyjne, które powstały w regionie As-Sirhan w Arabii Saudyjskiej, zaopatrują mieszkańców w świeże dostawy owoców, a także pszenicy. Z biegiem lat podobnych formacji pośród arabskich wydm będzie coraz więcej.