DARPA i NASA tworzą kosmiczną wyszukiwarkę

Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA) intensywnie pracuje nad swoim bardzo interesującym, lecz budzącym sporo kontrowersji projektem, który zaprezentowała na początku 2014 roku. Memex, bo o nim mowa, to algorytm...

Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA) intensywnie pracuje nad swoim bardzo interesującym, lecz budzącym sporo kontrowersji projektem, który zaprezentowała na początku 2014 roku.

Memex, bo o nim mowa, to algorytm specjalizujący się w dogłębnym przeszukiwaniu odmętów globalnej sieci, zwłaszcza tych najbardziej niedostępnych, określanych mianem Dark Web.

Jest on czymś w rodzaju wyszukiwarki nowej generacji, która potrafi powiązać, analizować i serwować szczegółowe informacje na konkretne tematy, na podstawie niekompletnych i ukrytych danych zamieszczonych w sieci.

Inaczej mówiąc, Memex potrafi efektywniej wyszukiwać i analizować treści, niż robi to najpopularniejsza na świecie wyszukiwarka Google.

Dark Web to tak naprawdę największa część Internetu, a informacje zawarte w tej niepublicznej i ograniczonej części sieci obejmują 500 razy większą objętość, niż te zindeksowane i jawnie dostępne poprzez powszechnie znane wyszukiwarki treści.

W projekcie uczestniczy 17 zespołów specjalizujących się w różnych dziedzinach, w tym agencje rządowe, naukowcy uniwersyteccy i przedstawiciele przemysłu. Teraz te szeregi zasilą także naukowcy z NASA, a dokładnie z laboratoriów JPL w Kalifornii.

Agencja uważa, że potencjał, jaki drzemie w globalnej sieci, znacząco przewyższa możliwości naukowców, dlatego jest zainteresowana dobrodziejstwami płynącymi z Memex-a, gdyż dane z niego uzyskane, będzie mogła wykorzystać np. przy budowie statków kosmicznych.

Na powyższym filmie Chris Whit, twórca Memex’a, na przykładzie sex ogłoszeń pokazuje, w jaki sposób wyszukiwarka buduje sieć powiązań, co przedstawicielom sprawiedliwości może dostarczyć znaczących informacji do walki z przestępcami.

Oczywiście algorytm może mieć nieskończoną ilość zastosowań, a jego praca wcale nie musi być wykorzystywana tylko przez różne służby.

Memex może równie dobrze przydać się w sieciach społecznościowych, przy wyszukiwaniu i łączeniu ludzi, którzy np. kiedyś przebywali na jakiejś imprezie, zrobili sobie fotki, ale stracili ze sobą kontakt i teraz chcieliby się znowu spotkać.

System jest w stanie przeanalizować zdjęcia pod kątem miejsca, w którym zostały zrobione i urządzenia, jakim się posłużyliśmy, a następnie dostarczyć nam informacje na ich temat, zaczerpnięte z odmętów globalnej sieci.

Nazwa tego projektu DARPA wywodzi się od nazwy teoretycznego komputera analogowego opisanego w 1945 przez Vannevara Busha w artykule pod tytułem As We May Think. Maszyna ta miała indeksować książki i filmy w bibliotece oraz łączyć ich tytuły z treścią.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas