DARPA testuje wzbogacony grafen
Grafen jest niezwykle ciekawym materiałem, który przez wielu postrzegany jest jako pewien rodzaj "cudownego rozwiązania". Można go bowiem zastosować w wielu dziedzinach nauki i technologii, tym samym tworząc urządzenia, które odmienią nie do poznania nasze codzienne funkcjonowanie...
Grafen jest niezwykle ciekawym materiałem, który przez wielu postrzegany jest jako pewien rodzaj "cudownego rozwiązania". Można go bowiem zastosować w wielu dziedzinach nauki i technologii, tym samym tworząc urządzenia, które odmienią nie do poznania nasze codzienne funkcjonowanie.
Materiał przyszłości jest niezwykle cienki (jedna warstwa atomów węgla), przezroczysty i ma wytrzymałość na rozciąganie większą niż stal. Do tego przewodzi prąd lepiej niż miedź.
Zespół naukowców z Northeastern University przez ostatnie 4 lata pracował nad udoskonaleniem grafenu przy silnym wsparciu agencji DARPA. Chodziło o sprawienie, by materiał ten reagował na podczerwień.
Jednak naukowcom udało się wzbogacić grafen o wiele innych ciekawych możliwości. Przygotowany przez nich materiał nazwany 2D-BNCO ma dwuwymiarową strukturę składającą się z boru, azotu, węgla i tlenu.
Taka mieszanka ma niezwykłe zdolności, nie tylko reaguje na promieniowanie podczerwone, ale również wykazuje właściwości magnetyczne, optyczne i elektryczne.
W trakcie serii eksperymentów, naukowcy postanowili zrezygnować z tlenu, jednak jak się później okazało, to właśnie ten pierwiastek ma kluczowe znaczenie w urozmaiceniu materiału i decyduje, w jaki sposób bor, węgiel i azot tworzą jeden kryształ o niesamowitych właściwościach.
Udoskonalony grafen będzie wykorzystany przez DARPA przy budowie nowej generacji systemów termowizyjnych i... możemy tylko domyślać się jeszcze czego.