Dlaczego przegrywamy w grach?

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego grając w grę odnieśliście porażkę? Najnowsze badania z University of Manchester pokazują, że niektóre gry są są zbyt skomplikowane dla ludzkiego umysłu.

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego grając w grę odnieśliście porażkę? Najnowsze badania z University of Manchester pokazują, że niektóre gry są są zbyt skomplikowane dla ludzkiego umysłu.

Doktor Tobias Galla z The University of Manchester i profesor Doyne Farmer z Oxford University oraz Santa Fe Institute przeprowadzili mnóstwo symulacji w grach między dwiema osobami, aby zobaczyć jak ludzkie zachowanie wpływa na ich procesy decyzyjne.

Naukowcy twierdzą, że w przypadku mniej skomplikowanych gier, gdzie do dyspozycji jest mała liczba ruchów, np. kółko i krzyżyk, strategia optymalna jest łatwa do osiągnięcia. Gra szybko staje się nieciekawa. Jednak przy bardziej skomplikowanych grach, w których do wyboru jest bardzo wiele ruchów, np. szachy, gry planszowe lub złożone gry karciane, działania graczy stają się mniej racjonalne i trudno im znaleźć strategię optymalną.

Badania te mogą mieć również związek z rynkami finansowymi. Wielu ekonomistów opiera swoje teorie finansowe na teorii równowagi – założenie, że przedsiębiorcy są nieskończenie inteligentni i racjonalni. Według naukowców to najlepszy przykład na to, dlaczego reakcje rynkowe są tak niedokładne.

W wielu grach podstawą przy podejmowaniu strategicznych decyzji jest teoria równowagi - strategia każdego z graczy jest optymalna, przyjmując wybór jego oponentów za ustalony. Jednak jak twierdzi Dr Galla, z Wydziału Fizyki i Astronomii:

- Równowaga nie zawsze jest najważniejszym czynnikiem, którego trzeba szukać w grze. W wielu sytuacjach ludzie nie stosują się do tego modelu, a to co robią może wyglądać na chaotyczne lub przypadkowe (z wielu powodów) ruchy. Na przykład na rynku giełdowym ludzie mają tysiące możliwości do wyboru, lecz nie zawsze zachowują się racjonalnie w takich sytuacjach lub nie mają wystarczających informacji, aby działać racjonalnie. To może wyjaśniać niektóre dziwne zachowania rynkowe. Możliwe, że musimy zrezygnować z konwencjonalnych teorii gier i stworzyć nowe metody przewidywania ludzkich reakcji.

Naukowcy planują rozszerzyć swoje badania o gry multiplayerowe i przypadki, w których gra zmienia się pod wpływem czasu, co byłoby bardziej zbliżone do działań i zachowań rynków finansowych.

Wstępne wyniki pokazują, że w miarę wzrostu liczby graczy szansa na wystąpienie teorii równowagi maleje. Analogicznie rzecz biorąc, w przypadku bardziej skomplikowanych gier (również rynków finansowych) zachowanie teorii równowagi jest jeszcze mniej prawdopodobne.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas