Dziwne chmury w atmosferze Wenus
W grudniu ubiegłego roku mogliśmy zobaczyć najświeższe zdjęcie bliźniaczki naszej planety, czyli Wenus. Opublikowała je Japońska Agencja Kosmiczna (JAXA), a zostało one wykonane przez sondę kosmiczną Akatsuki (Jutrzenka) z odległości 72 tysięcy kilometrów...
W grudniu ubiegłego roku mogliśmy zobaczyć najświeższe zdjęcie bliźniaczki naszej planety, czyli Wenus. Opublikowała je Japońska Agencja Kosmiczna (JAXA), a zostało one wykonane przez sondę kosmiczną Akatsuki (Jutrzenka) z odległości 72 tysięcy kilometrów od powierzchni planety.
Według danych agencji, sonda aktualnie obraca się zgodnie z ruchem obrotowym Wenus, a jeden jej obieg zajmuje 13 dni i 14 ziemskich godzin.
JAXA, wraz ze zdjęciami, ujawniła sporo danych na temat tego od zarania dziejów fascynującego ludzkość obiektu. W pierwszym rzędzie naukowcy skupili się na atmosferze Wenus, w której kiedyś .
Okazuje się, że zachowuje się ona zupełnie odmiennie od tego, czego oczekiwali astronomowie. Ze zdjęć wynika bowiem, że charakterystyczna formacja w kształcie łuku obraca się zgodnie z ruchem powierzchni planety, a nie jej atmosfery. To sugeruje, że obiekty znajdujące się na powierzchni Wenus mają ogromny wpływ na to, co dzieje się na niebie.
Zdjęcie planety Wenus wykonane przez sondę Akatsuki. Fot. JAXA.
Takie informacje mają kluczowy wpływ na poznanie tajemnicy procesów, które były odpowiedzialne za przekształcenie tego ciała niebieskiego w bardzo gorące i niesprzyjające rozwoju życia miejsce.
Przypomnijmy, że misja sondy Akatsuki spędza sen z powiek astronomów. Dzieje się tak dlatego, że nie dość iż sonda znalazła się na orbicie Wenus o 5 lat później niż przewidywano, to jeszcze jej orbita jest bardzo wydłużona, a to utrudnia prowadzenie pomiarów i wykonywanie zdjęć.