Farba, która nigdy nie wyblaknie
Farby wypełnione są pigmentami, które pochłaniają fale świetlne o określone długości odbijając całą resztę - jednak pochłaniana przez nie energia prowadzi z czasem do blaknięcia, co jest procesem nieuniknionym. Kolorowe ptasie pióra nie blakną wcale - a wszystko przez zupełnie inny mechanizm barwienia, który naukowcy z Harvardu chcą teraz odtworzyć w barwnikach tuszów i farb.
Farby wypełnione są pigmentami, które pochłaniają fale świetlne o określonej długości odbijając całą resztę - jednak pochłaniana przez nie energia prowadzi z czasem do blaknięcia, co jest procesem nieuniknionym. Kolorowe ptasie pióra nie blakną wcale - a wszystko przez zupełnie inny mechanizm barwienia, który naukowcy z Harvardu chcą teraz odtworzyć w barwnikach tuszów i farb.
Ptasie pióra bowiem nie są wypełnione pigmentami lecz posiadają bardzo ciekawe nanostruktury - mikroskopijne pory - które wzmacniają pewne długości fali świetlnych odbijając na przykład tylko odcienie niebieskiego, a pochłaniając resztę długości fal świetlnych.
Badaczom z Harvardu udało się ten efekt odtworzyć w farbie poprzez wyprodukowanie zawiesiny z nanocząsteczek - a finalny kolor zależy od tego jak bardzo pozwolimy jej wyschnąć. Dzieje się tak dlatego, że wysychając te nanocząsteczki kurczą się i ściskają bliżej ze sobą odbijając światło o innej długości fali.
Oczywistym zastosowaniem są tu nigdy nie blaknące farby i lakiery, lecz na horyzoncie pojawia się jeszcze ciekawsze zastosowanie - ekrany, które mogłyby konkurować pod względem energooszczędności z elektronicznym papierem, a dające przy tym pełną gamę bardzo żywych i dobrze widocznych w świetle kolorów.
Źródło: