Fenomen wiatru słonecznego z bliska

Nasza dzienna gwiazda jest źródłem życia na Ziemi, a całkiem prawdopodobne, że nawet dla innych istot zamieszkujących niezbadane jeszcze przez nas obiekty w Układzie Słonecznym. Naukowcy od kilku dekad bez przerwy obserwują i intensywnie badają Słońce, przy pomocy teleskopów, sond kosmicznych i satelitów...

Nasza dzienna gwiazda jest źródłem życia na Ziemi, a całkiem prawdopodobne, że nawet dla innych istot zamieszkujących niezbadane jeszcze przez nas obiekty w Układzie Słonecznym. Naukowcy od kilku dekad bez przerwy obserwują i intensywnie badają Słońce, przy pomocy teleskopów, sond kosmicznych i satelitów.

Jednak nasza wiedza wciąż jest tylko kroplą w morzu tajemnic tych energetycznych obiektów. Zrozumienie procesów zachodzących na Słońcu ma niebagatelne znaczenie nie tylko w kwestiach związanych z naszą piękną planetą, ale również pomoże nam odkryć tajemnice przeszłości, teraźniejszości i przyszłości obiektów znajdujących się w otaczającym nas kosmosie.

Naukowcy z NASA skupiają się przede wszystkim na tym, co determinuje aktywność Słońca, czyli na jego polach magnetycznych. To właśnie one odpowiadają za powstawanie plam, ich wybuchy, wyrzuty koronalne, rozbłyski, emisje wiatru słonecznego, burze magnetyczne szalejące na Ziemi, zakłócenia fal radiowych, promieniowanie i uszkodzenia sieci energetycznych czy urządzeń przemierzających przestrzeń kosmiczną.

Odkrycie zasad funkcjonowania tego systemu pozwoli nam odpowiednio przygotować się na poważne zagrożenia pochodzące z naszej dziennej gwiazdy. Rozwiązanie tej zagadki jednak nie będzie łatwe, a to ze względu na fakt, że procesy te są niezwykle dynamiczne.

Specjaliści z należącego do NASA ośrodka Goddard Space Flight Center opublikowali fascynujący film, na którym możemy zobaczyć z bliska emitowany przez Słońce wiatr słoneczny, czyli chmurę wysokoenergetycznych cząstek, które odpowiadają m.in. za pojawienie się zorzy polarnej na Ziemi.

Upłynie jeszcze dużo czasu, zanim to wszystko będzie dla nas jasne, a nasze prognozy pogody kosmicznej staną się bardzo dokładne.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas