Filary Stworzenia hitem Teleskopu Hubble'a
Z okazji 25-lecia działalności Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, NASA zaproponowała, aby internauci wybrali najlepsze ujęcie, jakie z pomocą tego urządzenia udało się wykonać. Głosowanie właśnie się zakończyło, a zwycięskie zdjęcie, na które swój głos oddało...
Z okazji 25-lecia działalności Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, NASA zaproponowała, aby internauci wybrali najlepsze ujęcie, jakie z pomocą tego urządzenia udało się wykonać.
Głosowanie właśnie się zakończyło, a zwycięskie zdjęcie, na które swój głos oddało ponad 17 tysięcy internautów, to Filary Stworzenia, czyli fragment Mgławicy Orzeł.
Filary Stworzenia, czyli jedno z najsłynniejszych w historii zdjęć astronomicznych, możemy zobaczyć teraz w dużo lepszej jakości.
A to wszystko dzięki Teleskopowi Hubble'a, dokładnie instrumentowi Wide Field Camera 3, który po blisko 20 latach od wykonania pierwszej wersji zdjęcia Mgławicy Orła (M16), uwiecznił ją kolejny raz, tym razem w dwukrotnie lepszej rozdzielczości.
Pierwsze zdjęcie powstało w 1995 roku. Widoczne są na nim trzy kolumny gazu i pyłu, które są rozrywane przez wiatr międzygwiezdny i oświetlane przez promieniowanie ultrafioletowe pochodzące z gromady pobliskich gwiazd.
Na najnowszym, ten niezwykły obiekt możemy zobaczyć z niesłychanie lepszymi detalami, co sprawia, że jesteśmy w stanie zaobserwować skomplikowane procesy tam zachodzące. to zdjęcie w pełnej krasie.
Gromadę otwartą M16, która oddalona jest od nas o 7 tysięcy lat świetlnych, odkrył Charles Messier, było to 3 czerwca 1764 roku. Wraz z tym wydarzeniem zasugerował on jednocześnie istnienie mgławicy.