Game Boy - 25 lat historii konsol mobilnych

W 1989 roku, zaprezentowano światu nową, wspaniałą konsolę, która zmieniła na zawsze sposób grania. Game Boy od Nintendo nie był pierwszą konsolą przenośną, ale był tą maszyną, która otworzyła drogę do mobilnego używania gier z prawdziwego zdarzenia.

W 1989 roku, zaprezentowano światu nową, wspaniałą konsolę, która zmieniła na zawsze sposób grania. Game Boy od Nintendo nie był pierwszą konsolą przenośną, ale był tą maszyną, która otworzyła drogę do mobilnego używania gier z prawdziwego zdarzenia.

W 1989 roku, zaprezentowano światu nową, wspaniałą konsolę, która zmieniła na zawsze sposób grania. Game Boy od Nintendo nie był pierwszą konsolą przenośną, ale był tą maszyną, która otworzyła drogę do mobilnego używania gier z prawdziwego zdarzenia.

Poprzednie systemy do grania od Atari i Segi były drogie, a na dodatek bardzo często trzeba było wymieniać baterie (nie wtedy nikt nie myślał o ładowaniu), co jeszcze bardziej podnosiło cenę ich użytkowania.

Nintendo postarało się o dobrą cenę dla swojego Game Boya, a baterie umożliwiały nawet 30 godzin zabawy bez wymiany. Tetris stał się bardzo dostępny, właśnie przez to, że trafił na Game Boya. Od tej pory gracze mogli zabrać go gdziekolwiek chcieli i mogli bawić się bez końca.

Reklama

Kable Game Link zrewolucjonizowały rozgrywkę, gdyż tak naprawdę po raz pierwszy wprowadziły multiplayer. Dzięki temu nawet Tetris przekształcił się w coś więcej niż klasyczna gra zręcznościowa. Dzięki pomysłowości Satoshi Tajiri, narodziła się seria Pokemon. Na Game Boya zawitała pierwsza gra - Pokemon Red and Blue – korzystająca z dobrodziejstw połączenia kablowego, dzięki czemu odbyła się pierwsza wymiana w dziejach Pokemonów.

Gry na Game Boya wciąż są niesamowicie grywalne i wciągające. Potrafią przykuwać do monitora zarówno weteranów, jak i narybek graczy. Wypada powiedzieć, że dziękujemy Nintendo za te 25 lat doskonałej rozgrywki, gdyż właśnie minęła taka rocznica, a samej konsoli Game Boy życzyć wszystkiego najlepszego. A teraz pora na trochę historii i prezentację kolejnych odsłon genialnego Game Boya.

 

Pierwsza konsola Game Boy powstała w roku 1989 i była sporych rozmiarów; posiadała ekran monochromatyczny. Początkowo była wydawana w białej obudowie wraz z grą Tetris, potem wprowadzono edycje z obudowami o innych kolorach. Konsola Game Boy zyskała znaczącą popularność. W 1994 roku ukazała się przystawka do Super Nintendo o nazwie Super Game Boy, która umożliwiała granie w gry przeznaczone dla Game Boya na ekranie telewizora za pomocą pada.

W 1996 roku pojawiła się mniejsza wersja Game Boya, znana jako Game Boy Pocket. Wciąż posiadała ona ekran monochromatyczny, ale jej obudowa była mniejsza. Wprowadzono do niej również usprawnienia techniczne, na przykład wyeliminowano efekt rozmywania się obrazu i zmniejszono zapotrzebowanie konsoli na prąd.

W 1998 roku wyłącznie w Japonii wydano konsolę Game Boy Light, która technicznie była podobna do Game Boya Pocket, ale zawierała podświetlony wyświetlacz, umożliwiający grę w nieoptymalnych warunkach oświetleniowych.

W 1998 roku Nintendo zaprezentowało również nową wersję konsoli pod nazwą Game Boy Color. Była to konsola z kolorowym wyświetlaczem, potrafiącym wyświetlić jednocześnie do 56 spośród palety 32 768 kolorów. W praktyce usprawnienia w stosunku do poprzednich konsoli były skromne. Mimo to Game Boy Color zyskał wielką popularność, to na nim ukazały się gry z serii Pokémon.

W marcu 2001 roku miała premierę w Japonii konsola Game Boy Advance, która ukazała się na świecie w czerwcu 2001 roku. Wśród ważniejszych gier na tę konsolę znalazły się Super Mario Bros. 2 i F-Zero: Maximum Velocity. Dzięki licznym obsługiwanym grom, kompatybilności wstecznej wobec kartridżów na starsze konsole Nintendo oraz wygodzie obsługi, Game Boy Advance stał się wielkim sukcesem komercyjnym, uzyskując do 2009 roku sprzedaż 80 milionów egzemplarzy. W 2003 roku powstało urządzenie pod nazwą Game Boy Player, które umożliwiało podłączenie Game Boya Advance do konsoli GameCube i granie przy telewizorze w gry z konsoli przenośnej.

Ulepszona wersja konsoli pod nazwą Game Boy Advance SP powstała w 2003 roku. Dodano w niej podświetlenie ekranu, którego brakowało w poprzednich wersjach oraz akumulator litowo-jonowy ładowany za pomocą ładowarki. Jej produkcję zakończono w 2008 roku.

W 2005 roku wyszła ostatnia odsłona Game Boya pod nazwą Game Boy Micro. Była to zmniejszona i ulepszona wersja Game Boy Advance. Obsługiwała jedynie kartridże przeznaczone dla konsoli Game Boy Advance, co w połączeniu z większym sukcesem platformy Nintendo DS przyczyniło się do klęski komercyjnej Micro.

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy