Gracz na wakacjach
Jeśli gry wideo kochacie ponad wszystko, a nad piaszczyste plaże przedkładacie poświatę rozjarzonych ekranów, sprawdźcie, jakie kierunki związane z Waszym hobby warto rozważyć na miejsce tegorocznych wakacji. Na temat każdej lokalizacji przygotowaliśmy garść przydatnych informacji.
Jeśli gry wideo kochacie ponad wszystko, a nad piaszczyste plaże przedkładacie poświatę rozjarzonych ekranów, sprawdźcie, jakie kierunki związane z Waszym hobby warto rozważyć na miejsce tegorocznych wakacji. Na temat każdej lokalizacji przygotowaliśmy garść przydatnych informacji.
Gamescom, Kolonia, Niemcy (Koelnmesse)
Targi w Kolonii to najlepsza okazja na zobaczenie najnowszych gier i sprzętu, często jeszcze przed rynkowymi premierami. Jest to największa impreza branżowa w Europie i w przeciwieństwie do czerwcowych targów E3 w Los Angeles – jest otwarta dla publiczności. Na Gamescom wystawiają się praktycznie wszyscy najważniejsi producenci i wydawcy gier wideo, można więc powiedzieć, że jest to prawdziwe święto graczy. Z roku na rok tragi gromadzą coraz większą publiczność.
Targi można odwiedzać w dniach 14-17 sierpnia, a ceny wejściówek zaczynają się od 11,5 euro. Organizatorzy pozwalają graczom zaoszczędzić na transporcie w samej Kolonii – wejściówka na targi jest równocześnie biletem komunikacji miejskiej. Do Kolonii można z Polski lecieć bezpośrednio, ale warto również rozważyć przelot do Dusseldorfu, skąd można udać się na miejsce pociągiem. Warto przedłużyć pobyt w Kolonii, by poza grami zwiedzić również jedno z ciekawszych miast nad Renem.
Więcej informacji znajdziecie na
Toskania śladami Ezio Auditore
Premiera gry Assain’s Creed II spowodowała, że wielu graczy postanowiło ruszyć śladami jej bohatera, Ezio Auditore i odwiedzić tereny, które przemierzali w wirtualnej rzeczywistości. Chodzi o Toskanię doby renesansu i choć czasy uwiecznione w grze bezpowrotnie minęły,
to wiele z odwzorowanych w grze zabytków istnieje do dziś, a gracze mogą przekonać się czy florencka katedra albo „średniowieczny Manhattan” (San Gimignano), wyglądają tak samo jak w Asassin’s Creed II. Na miejscu warto poświęcić kilka dni na zwiedzanie Florencji,
w której bez problemu można odnaleźć charakterystyczne zabytki znane z gry. Później warto wynająć samochód i odwiedzić inne znane z gry miasteczka – San Gimignano oraz Monteriggioni, siedzibę rodu Ezia. Jedyna niedogodność? W „realu” raczej nikt nie pozwoli nam skakać po dachach zabytkowych kościołów.
PAX Prime – Penny Arcade Expo, Seattle, USA.
W przeciwieństwie do większości imprez branżowych na PAX panuje dużo swobodniejsza atmosfera. Choć nie brakuje tu najważniejszych twórców gier, targi mają bardzo nieformalny charakter a ich atmosfera sprzyja interakcjom między społecznością graczy a tymi, którzy tworzą dla niej gry. Imprezę uatrakcyjniają m.in. koncerty muzyków związanych z grami wideo lub wykorzystujących je w swojej twórczości. Impreza odbywa się w Seattle w stanie Waszyngton, zwykle na przełomie sierpnia i września w centrum miasta. Data tegorocznej edycji PAX Prime nie jest jeszcze ustalona.
Więcej informacji znajdziecie na .
Tokyo Game Show
Największe japońskie targi gier od wielu lat kuszą graczy, którzy wychowali się na produkcjach takich firm jak Nintendo, Sony czy Sega. TGS to niepowtarzalna okazja, by poznać egzotyczne tytuły, które często nie przekraczają granic Japonii. Targi są otwarte dla publiczności w dniach 20-21 września 2014 r. Choć cen wejściówek jeszcze nie ustalono, w poprzednich latach za wejście na teren imprezy trzeba było zapłacić równowartość ok. 30 zł. Poza samymi targami Tokio kusi graczy wieloma atrakcjami, poczynając od barów z grami wideo, przez sklepy z setkami tytułów (również na konsole, których od dawna nie ma na rynku) po potężne salony arcade. Nawet na ulicach stolicy Japonii można spotkać ludzi poprzebieranych za postacie z gier i anime. Warto zaplanować sobie dłuższy pobyt.
Więcej informacji na .
Computerspielenmuseum, Berlin, Niemcy
Dla graczy z mniejszym budżetem atrakcyjną propozycją może okazać się również jedno
z ciekawszych muzeów gier w Europie. Zlokalizowane we wschodniej części stolicy Niemiec Computerspielenmuseum kusi graczy zarówno ekspozycją stałą (podzieloną na trzy sekcje, które pozwalają prześledzić rozwój gier wideo jako medium) jak i wystawami tematycznymi (np. poświęconymi słynnym seriom gier). Muzeum jest interaktywne, na graczy czekają nie tylko projekcje wideo, ale również automaty do gier oraz eksperymentalne i rzadkie maszyny powstałe z myślą o grach. Cena pojedynczego biletu wynosi 8 euro, samo zwiedzanie, mimo dość niewielkiej powierzchni muzeum, może zająć około 4 godzin. Muzeum otwarte jest we wszystkie dni tygodnia z wyjątkiem wtorków.
Więcej informacji