Grafen pochłania skażenie radioaktywne

Grafen - alotropowa forma węgla składająca się z pojedynczej warstwy atomów tego pierwiastka, za stworzenie którego Andriej Gejm i Konstantin Nowosiołow otrzymali w 2010 roku nagrodę Nobla z dziedziny fizyki - ma jeszcze jedną, cudowną właściwość. Jego tlenek w formie unoszących się w wodzie płatków potrafi z łatwością pochłaniać radionuklidy, dzięki czemu można będzie dużo łatwiej usuwać skażenie promieniotwórcze.

- alotropowa forma węgla składająca się z pojedynczej warstwy atomów tego pierwiastka, za stworzenie którego Andriej Gejm i Konstantin Nowosiołow otrzymali w 2010 roku nagrodę Nobla z dziedziny fizyki - ma jeszcze jedną, cudowną właściwość. Jego tlenek w formie unoszących się w wodzie płatków potrafi z łatwością pochłaniać radionuklidy, dzięki czemu można będzie dużo łatwiej usuwać skażenie promieniotwórcze.

Badacze z Uniwersytetu Rice'a oraz z Uniwersytetu Moskiewskiego przeprowadzili szereg eksperymentów, które wykazały, że tlenek grafenu potrafi pochłaniać zarówno naturalne jak i stworzone przez człowieka radionuklidy tworząc stałe bryły, które z łatwością można usunąć.

Dzieje się tak dlatego, że płatki grafenu mają po prostu ogromną powierzchnię. Naukowców zadziwiła jednak prędkość reakcji - gdyż płatki tlenku grafenu były w stanie wyczyścić radioaktywną wodę w ciągu kilku minut, a ich praca nie jest zaburzana nawet przez obecność w wodzie wapnia czy sodu - które w normalnych warunkach spowalniają znacznie absorpcję radioaktywnych substancji.

Nowe rozwiązanie może się okazać zbawieniem dla miejsc takich jak uszkodzona podczas tsunami elektrownia atomowa w Fukushimie, gdzie radiacja przedostała się szybko do otaczającej wody. Teraz wystarczy wrzucić tam płatki tlenku grafenu i uzyskamy solidną bryłę materiału, którą można łatwo spalić. Po jej spaleniu uzyskamy z kolei kupkę radioaktywnego materiału nadającego się do ponownego wykorzystania.

Źródło:

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas