Grafen uczyni z nas bionicznych ludzi
Grafen jest niezwykle ciekawym materiałem, który przez wielu postrzegany jest jako pewien rodzaj "cudownego rozwiązania". Można go bowiem zastosować w wielu dziedzinach nauki i technologii, tym samym tworząc urządzenia, które ułatwią nam codzienne funkcjonowanie...
Grafen jest niezwykle ciekawym materiałem, który przez wielu postrzegany jest jako pewien rodzaj "cudownego rozwiązania". Można go bowiem zastosować w wielu dziedzinach nauki i technologii, tym samym tworząc urządzenia, które ułatwią nam codzienne funkcjonowanie.
Jest też idealnym kandydatem do trwałego połączenia człowieka z elektroniką, gdyż jest biokompatybilny, czyli wszczepiony w organizm, zostanie przez niego w pełni zaakceptowany, więc nie ma tu obaw i problemów z odrzutami.
Grafen jest niezwykle cienki (jedna warstwa atomów węgla), przezroczysty i ma wytrzymałość na rozciąganie większą niż stal. Do tego przewodzi prąd lepiej niż miedź. Naukowcy chcą go wykorzystać w medycynie, a mianowicie do stworzenia sztucznej siatkówki.
Specjaliści z Instytutu Optyki z Uniwersytetu Piotra i Marii Curie w Paryżu i francuskiej firmy Pixium Vision połączą bioniczną siatkówkę, przygotowaną z grafenu, z nerwami. Jest to idealny materiał do tego typu zabiegów, ponieważ większość sztucznie wytworzonych protez, jest zwyczajnie odrzucana przez organizm, a w dodatku nie oferuje takich świetnych parametrów technicznych i możliwości jak grafen.
Jego elastyczność, trwałość chemiczna i doskonałe właściwości elektroniczne, zapewnią sprawny interface do komunikacji pomiędzy protezami siatkówki a tkanką nerwową. To wszystko sprawi, że niewidomi nie tylko odzyskają wzrok, nie będą mieli problemów z odrzutami protez, ale również znacząco polepszy się jakość ich widzenia (będzie dużo lepsza niż u zdrowych ludzi).
Technologia ta jednak nie musi tylko służyć niewidomym, gdyż także ludzie, którzy nie mają problemów ze wzrokiem, będą mogli zobaczyć świat w jeszcze bogatszych barwach i detalach.
W przyszłości grafen będzie wykorzystywany do budowy bardziej skomplikowanych urządzeń, które trwale połączą ludzki mózg z komputerami, tym samym drastycznie zwiększając nasze zdolności. Przyszłość zatem rysuje się naprawdę w różowych barwach.