Idealne miejsce do patrzenia w niebo

Sark to najmniejsza wyspa z czterech należących do archipelagu Wysp Normandzkich, która znajduje się na kanale La Manche w odległości 32 kilometrów od wybrzeży Normandii. Wyspa ta przyciąga turystów swoją nienaruszoną przyrodą i pięknymi krajobrazami. Teraz może przyciągnąć ona miłośników astronomii z całej Europy - została ona ogłoszona pierwszą na świecie wyspą ciemnego nieba.

Sark to najmniejsza wyspa z czterech należących do archipelagu Wysp Normandzkich, która znajduje się na kanale La Manche w odległości 32 kilometrów od wybrzeży Normandii. Wyspa ta przyciąga turystów swoją nienaruszoną przyrodą i pięknymi krajobrazami. Teraz może przyciągnąć ona miłośników astronomii z całej Europy - została ona ogłoszona pierwszą na świecie "wyspą ciemnego nieba".

Wszyscy, którzy mieszkają w miastach i próbują poczynić jakieś astronomiczne obserwacje zdają sobie zapewne doskonale sprawę ze zjawiska zanieczyszczenia świetlnego. Wielkie miasta bowiem poprzez niezliczone latarnie, neony, oświetlone budynki tworzy nad sobą łunę światła, przez którą niemożliwe jest oglądanie gwiazd na nocnym niebie.

Wyspa Sark próbuje tym samym przyciągnąć wszystkich miłośników spoglądania w niebo do odwiedzania jej w mroźne, ciemne miesiące w roku.

Tytuł pierwszej ciemnej wyspy przyznany został przez amerykańską organizację International Dark-Sky Association, której zadaniem jest ochrona flory i fauny nocnej, jak i samej wartości ciemnego nieba, która jest bardzo niedoceniana we współczesnym, rozświetlonym neonami świecie. Przez rok jej przedstawiciele współpracowali z 600-osobową społecznością zamieszkującą wyspę, aby zmniejszyć do granic możliwości zanieczyszczenie światłem.

Na wyspie zakazany jest ruch samochodowy, także domy oświetlone są niezwykle skromnie. Efekt jest ponoć porażający - w bezchmurną noc można z niezwykłą dokładnością zobaczyć wszystkie gwiazdy obecne na naszym nieboskłonie.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy tutaj:

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas