Ile kubków kawy dziennie to stanowczo za dużo? Teraz już to wiemy
Duża część z nas ceni sobie pobudzającą moc kawy i ten zapach stawiający nas na nogi każdego poranka, ale jednocześnie zadajemy sobie pytanie, czy przypadkiem nie przesadzamy z ulubionym napojem.
Bo choć z jednej strony słyszymy wiele o dobroczynnym wpływie kawy na nasze zdrowie, to z drugiej często pojawiają się też informacje sugerujące, że jej nadużywanie może być fatalne w skutkach. Jak jest naprawdę? Z nowych badań wynika, że nadmiar kawy prowadzi do zmniejszenia objętości mózgu i zwiększonego ryzyka demencji, a przynajmniej takie wnioski zaprezentowali naukowcy, którzy przeanalizowali dane ponad 17 tysięcy ochotników w wieku 37-73 lata. Te pochodzą z UK Biobank, czyli ogromnego cyfrowego banku próbek i danych zebranych od osób, które dobrowolnie oddają materiał i poddają się badaniom w celach naukowych.
A ile tej kawy to za wiele? Naukowcy zaobserwowali, że u osób spożywających 6 lub więcej filiżanek dziennie ryzyko zachorowania na demencję jest o 53% wyższe niż u osób pijących filiżankę czy dwie. - Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów świata. Ale z globalną konsumpcją na poziomie ponad 9 miliardów kilogramów rocznie, kluczowe jest zrozumienie wszystkich możliwych skutków zdrowotnych - tłumaczy epidemiolog Kitty Pham z University of South Australia. Tymczasem z analiz wyłania się bardzo konkretny związek między spożyciem kawy i zmniejszoną objętością mózgu oraz zwiększonym ryzykiem demencji - co prawda nie poznajemy tu skutków zmniejszenia mózgu, które następuje również naturalnie z wiekiem, ale naukowcy już wcześniej sugerowali, że to właśnie ono może odpowiadać za demencję w zaawansowanym wieku.
- (...) odkryliśmy, że większe spożycie kawy znacząco związane jest ze zmniejszeniem objętości mózgu. konkretnie picie więcej niż 6 filiżanek dziennie może wystawiać nas na ryzyko chorób mózgu, jak demencja czy udar - tłumaczą. Co konkretnie za to odpowiada? Wciąż nie wiemy, ale być może kofeina wiąże receptory adenozyny, które regulują uwalnianie neuroprzekaźników oraz pracę układu krwionośnego, odpornościowego i inne ważne czynności organizmu. Mówiąc krótko, wiemy, że jest związek i to silnie udokumentowany, więc lepiej nie przekraczać tych wspomnianych ilości kawy: - Typowa dzienna konsumpcja kawy plasuje się gdzieś pomiędzy jedną czy dwiema filiżankami. Oczywiście, miary mogą się różnić, ale te dwie filiżanki są ogólnie w porządku. Jednakże, jeśli spożycie zbliża się do bardziej do sześciu, czas przemyśleć kolejny napój - dodają.
Źródło: GeekWeek.pl/