Kapsuły Hyperloop będą pokryte... Vibranium
Hyperloop jest niewątpliwie najbardziej futurystycznym projektem załogowego transportu naziemnego, jaki powstał w ostatnich latach. Kilka firm wyznaczyło sobie za cel jego urzeczywistnienie. Mamy już tor testowy Hyperloop, a teraz inżynierowie intensywnie...
Hyperloop jest niewątpliwie najbardziej futurystycznym projektem załogowego transportu naziemnego, jaki powstał w ostatnich latach. Kilka firm wyznaczyło sobie za cel jego urzeczywistnienie.
Mamy już tor testowy Hyperloop, a teraz inżynierowie intensywnie pracują nad budową pierwszego prototypu kapsuły. Hyperloop Transportation Technologies (HTT) oświadczyła, że współpraca ze słowacką firmą c2i zaowocowała opracowaniem materiału chroniącego kapsuły.
Kompozyt jest oparty na włóknie węglowym, który pokryje zarówno wewnętrzną część pojazdu, jak i zewnętrzną. Co najciekawsze w tej koncepcji, inżynierowie nadali jej bardzo dziwną nazwę, a mianowicie Vibranium. Jeśli jesteście fanami filmów i komiksów z uniwersum Marvela, to wiecie o co chodzi.
Jedna z wizji Hyperloop. Fot. HTT.
Materiał wyposażony jest w czujniki, które na żywo dostarczają cennych informacji o temperaturze, twardości i integralności całej struktury poszycia kapsuły. Dzięki temu bezpieczeństwo pasażerów korzystających z Hyperloop wzniesie się na zupełnie nowy poziom. Naukowcy podkreślają, że Vibranium jest 10 razy twardszy od stali, a jego masa jest przy tym aż 5-krotnie mniejsza od aluminium.
Przy okazji tematu technologii superszybkiej kolei przyszłości, której pomysłodawcą jest Elon Musk, warto wspomnieć, że już niedługo będziemy mogli się nią przejechać u naszego południowego sąsiada. W Słowacji ma powstać bowiem linia łącząca Bratysławę z Wiedniem i Budapesztem, zapewniająca podróżnikom niezwykle szybkie przemieszczanie się pomiędzy stolicami trzech europejskich krajów.