LHC pierwszą maszyną czasu?

Dwójka naukowców z Uniwersytetu Vanderbilta wysnuło hipotezę mówiącą, że jeśli w końcu uda się przy użyciu Wielkiego Zderzacza Hadronów uzyskać bozony Higgsa, uda się również uzyskać cząsteczki pozwalające na podróże w czasie.

Dwójka naukowców z Uniwersytetu Vanderbilta wysnuło hipotezę mówiącą, że jeśli w końcu uda się przy użyciu Wielkiego Zderzacza Hadronów uzyskać bozony Higgsa, uda się również uzyskać cząsteczki pozwalające na podróże w czasie.

Dwójka naukowców z Uniwersytetu Vanderbilta wysnuło hipotezę mówiącą, że jeśli w końcu uda się przy użyciu Wielkiego Zderzacza Hadronów , uda się również uzyskać cząsteczki pozwalające na podróże w czasie.

Bozony Higgsa to hipotetyczne cząstki elementarne, które istniały zaraz po Wielkim Wybuchu i dały początek wszelkiej materii jaką znamy. Przynajmniej taka jest teoria, jako że cząsteczki te istnieją wyłącznie na papierze. Teraz, coraz bardziej rozgrzany Wielki Zderzacz Hadronów jest na dobrej drodze do potwierdzenia ich istnienia.

Reklama

Dwóch fizyków z Uniwersytetu Vanderbilta - profesor Tom Weiler oraz Chui Man Ho - uważa, że jeśli uda się odnaleźć bozony Higgsa, powinno udać się odnaleźć także singlety Higgsa - inny rodzaj cząsteczek - które nie mogą być zatrzymane przez żadną siłę we Wszechświecie, i mogą dzięki temu podróżować w czasie - zarówno do przodu, jak i do tyłu. Wszystko to w piątym wymiarze, który jest jak najbardziej możliwy według tak zwanej teorii wszystkiego (zwanej również ). M-teoria zakłada, że Wszechświat jest 4-wymiarową membraną unoszącą się w 10 lub 11-wymiarowej czasoprzestrzeni.

Singlet Higgsa mógłby wyskoczyć z piątego wymiaru w dowolnym momencie, i mógłby pojawić się w dowolnym innym punkcie kontinuum czasoprzestrzennego.

Sami naukowcy twierdzą, że ich teoria mimo iż nie zaprzecza żadnym prawom fizyki i jest zgodna z całą obecną wiedzą jest raczej tylko domysłem.

Jednocześnie ich teoria nie zezwalałaby na istnienie żadnego z tzw. paradoksów czasu - czyli sytuacji gdy np moglibyśmy się cofnąć w czasie, zabić własnego dziadka i przez to nigdy się nie urodzić. W ich teorii w czasie podróżować mogą tylko i wyłącznie singlety Higgsa, jako że wszystkie inne podstawowe cząsteczki naszego Wszechświata przyczepione są do 4-wymiarowej membrany (wyjątkiem miałaby być grawitacja, która oddziałuje słabiej niż inne podstawowe siły, ze względu na to, że potrafi przenikać do innych wymiarów). Jednak gdyby badacze byli sami w stanie produkować te singlety, mogli by wysyłać przy ich pomocy wiadomości zarówno do przeszłości, jak i do przyszłości.

Teraz zadaniem uczonych obsługujących Wielki Zderzacz Hadronów będzie wypatrywanie czy singlety Higgsa lub ich produkty rozpadu nie pojawiają się spontanicznie. Mogłoby to oznaczać, iż potrafią one cofnąć się w czasie do momentu przed kolizją, która je stworzyła.

Źródła: ,

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy