Magia metamateriałów - soczewka skupiająca fale radiowe

Metamateriały, czyli sztuczne materiały, których własności zależą od jego struktury w skali większej niż cząsteczkowa są przyszłością, gdyż mogą przynieść nam rewolucje w dziedzinach takich jak optyka czy fotonika. Teraz naukowcom z MIT udało się stworzyć soczewkę skupiającą fale radiowe.

, czyli sztuczne materiały, których własności zależą od jego struktury w skali większej niż cząsteczkowa są przyszłością, gdyż mogą przynieść nam rewolucje w dziedzinach takich jak optyka czy fotonika. Teraz naukowcom z MIT udało się stworzyć soczewkę skupiającą fale radiowe.

Metamateriały potrafią zaginać fale elektromagnetyczne w sposoby niespotykane w naturze. Już teraz badacze sądzą, że to właśnie w nich może kryć się sekret "czapki niewidki" i super soczewek pozwalających na spojrzenie na rzeczywistość w skali nano.

Naukowcy z MIT stworzyli teraz trójwymiarową soczewkę, która potrafi bardzo precyzyjnie skupiać fale radiowe. Wykorzystuje ona zjawisko refrakcji ujemnej - zaginając fale radiowe odwrotnie niż soczewka wklęsła.

Tym razem udało się je skupić w jednym punkcie - co byłoby niemożliwe do osiągnięcia z pomocą materiałów naturalnych.

Nowa soczewka składa się z jednostki - sporego bloku, który z kolei zbudowany jest z 4000 komórek w kształcie litery S - każda o rozmiarze kilku milimetrów. Całość została stworzona z plastiku przy użyciu drukarki 3d, a następnie pokryta miedzią.

W efekcie uzyskano materiał, przez który przelatuje większość fal radiowych, które są skupiane w jeden, bardzo mały punkt.

Soczewka ta może zostać użyta w teleskopach radiowych i mikroskopach w celu uzyskania bardzo precyzyjnego obrazu.

Źródło:

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas