Mars 2020: NASA wybrała 3 miejsca misji

NASA intensywnie przygotowuje się do kolejnej misji eksploracji Czerwonej Planety z pomocą następnego, jeszcze większego łazika, która rozpocznie się już w 2020 roku. Naukowcy właśnie wybrali trzy miejsca, które są najbardziej fascynujące pod względem badawczym...

NASA intensywnie przygotowuje się do kolejnej misji eksploracji Czerwonej Planety z pomocą następnego, jeszcze większego łazika, która rozpocznie się już w 2020 roku.

Naukowcy właśnie wybrali trzy miejsca, które są najbardziej fascynujące pod względem badawczym dla przyszłej misji poszukiwania śladów życia i rozwikłania tajemniczej historii tej planety. Tym samym specjaliści odrzucili aż 18 innych miejsc, które zostały zaproponowane jeszcze w 2015 roku.

Wybranymi lokalizacjami są: krater Jezero, Columbia Hills oraz północno-wschodni region obszaru Syrtis. Oczywiście każde z tych miejsc w dawnej przeszłości musiało mieć jakiś kontakt z wodą w stanie ciekłym, a to oznacza, że mogły wystąpić tam warunki zdatne do utrzymania prostego życia.

Naukowcy związani z marsjańskimi misjami nie ukrywają jednak, że największe wśród nich powodzenie ma krater Jezero. W przeszłości prawdopodobnie w dwóch oddzielnych okresach znajdowało się w nim jezioro ciekłej wody. Mają świadczyć o tym przesłanki w postaci wykrytych tam z satelity minerałów ilastych. Sugerują on właśnie obecność środowiska wodnego, a grubość osadów może wynosić tam nawet jeden kilometr.

Tymczasem w rejonie Columbia Hills, który był już wcześniej eksplorowany przez łazik Spirit, wykryto ciekawe formacje skalne, występujące dookoła dawnego źródła hydrotermalnego.

NASA ma wielki plan przewiezienia pozyskanych przez łazik Mars 2020 próbek na Ziemię. Odebraniem i dostarczeniem próbek miałby się zająć próbnik w ramach misji Mars Sample Return.

Projekt ten jeszcze nie jest oficjalnie zatwierdzony, ale nie jest tajemnicą, że byłby on wstępem do wybrania najbardziej odpowiedniego miejsca do budowy pierwszej kolonii ludzkiej na Czerwonej Planecie.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas