Martin Rees: Musimy stać się cyborgami, albo...

Coraz więcej polityków, naukowców, wizjonerów czy futurologów wieści, że przyszłość naszej cywilizacji będzie należeć do superinteligentnych robotów. Tak naprawdę ten scenariusz rodem z filmów sci-fi powoli się realizuje na naszych oczach...

Coraz więcej polityków, naukowców, wizjonerów czy futurologów wieści, że przyszłość naszej cywilizacji będzie należeć do superinteligentnych robotów. Tak naprawdę ten scenariusz rodem z filmów sci-fi powoli się realizuje na naszych oczach...

Coraz więcej polityków, naukowców, wizjonerów czy futurologów wieści, że przyszłość naszej cywilizacji będzie należeć do superinteligentnych robotów. Tak naprawdę ten scenariusz rodem z filmów sci-fi powoli się realizuje na naszych oczach.

Niedawno sir Martin Rees, znany brytyjski astronom powiedział, że organizmy biologiczne potrzebowały aż 4 miliardów lat, aby rozwinąć się do obecnego poziomu, a elektronika, roboty i oprogramowanie już za 50 lat wyprzedzą nas o setki lat.

Astronom ma podobne wizje jak Elon Musk czy Stephen Hawking (), uważa bowiem, że powinniśmy połączyć się z maszynami i stać się cyborgami. Tylko w ten sposób będziemy mogli nie tylko przetrwać na naszej planecie, szybko rozwijać się, ale również zaczniemy na niesłychaną skalę eksplorować przestrzeń kosmiczną.

Reklama

Rees twierdzi, że jako cyborgi będziemy mogli podbijać cały Wszechświat, ponieważ znikną olbrzymie ograniczenia, które teraz stwarza biologiczny organizm.

Jeśli nie dojdzie do fuzji ludzi z maszynami, to w przyszłości, gdy maszyny uzyskają sztuczną inteligencję z prawdziwego zdarzenia i staną się niezależne, zmienią się w kosmicznych podróżników, a my, ludzie, w pewnym sensie staniemy się zacofani i zbędni.

Całkiem prawdopodobne też, że w końcu dojdzie pomiędzy nami do rywalizacji o nowe terytoria, jeśli odpowiednio wcześniej nie zadbamy o kontrolę nad rozwojem AI.

Ludzie, jako cyborgi, i roboty wspólnie będziemy mogli już za 50 lat budować stacje kosmiczne przy najbardziej interesujących nas obiektach w Układzie Słonecznym. Roboty wyposażone w sztuczną inteligencję i zdolne do samoreplikacji będą dokonywały odkryć w naszym imieniu w najbardziej niesprzyjających warunkach.

W jeszcze dalszej przyszłości, roboty z AI nie tylko rozwiążą wszystkie problemy dręczące naszą cywilizację, a również będą eksplorowały całą galaktykę w o wiele szybszym tempie, niż my, ludzie, w ogóle sobie to wyobrażamy.

Rees powiedział też, że według niego obce cywilizacje, które rozwijały się w podobny sposób jak my, prawdopodobnie też są robotami i żeby ich zrozumieć oraz dotrzymać im kroku, również powinniśmy się nimi stać.

Źródło: / Fot. Twitter/Flickr

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama