Mikroorganizmy zlikwidują pustynie

W Azji nieubłaganie postępuje pustynnienie gigantycznych obszarów uprawnych. Przyczyną takiego stanu rzeczy są postępujące zmiany klimatyczne, które w tej części świata objawiają się w postaci coraz to częstszych i intensywniejszych burz piaskowych...

W Azji nieubłaganie postępuje pustynnienie gigantycznych obszarów uprawnych. Przyczyną takiego stanu rzeczy są postępujące zmiany klimatyczne, które w tej części świata objawiają się w postaci coraz to częstszych i intensywniejszych burz piaskowych.

Także i ludzie dokładają swoją cegiełkę do wyjałowienia gleby, wypasając na masową skalę zwierzęta. Piaski, które pochłaniają całe połacie terenów, stały się poważnym problemem dla setek milionów mieszkańców Chin, gdyż przyroda odbiera im podstawowy element życia, jakim jest żywność.

Jednak jest nadzieja na powstrzymanie tego zjawiska, i to dzięki mikroorganizmom. Naukowcy z Instytutu Hydrobiologii Chińskiej Akademii Nauk w Wuhan, pracujący pod kierownictwem Chunxiang Hu, eksperymentują z sinicami (cyjanobakteriami), którymi chcą obsiać pokryte trawą pustynne wydmy.

Co ciekawe, sinice nie tylko występują w wodzie, lecz także potrafią żyć w bardzo suchych miejscach. Chińczycy hodują te samożywne organizmy w sadzawkach, a następnie przewożą je na pustynie i rozpylają na wydmy.

Sinice tworzą lepkie włókna, które utrzymują na piasku oraz glebie i zapobiegają jego wywianiu. W procesie fotosyntezy pochłaniają także dwutlenek węgla z atmosfery i dostarczają glebie potrzebnej materii organicznej.

Tym prostym sposobem Chińczycy upieką dwie pieczenie na jednym ogniu. Otóż, wygrają walkę z pustynią, ochronią przed nią swoje miasta oraz ograniczą stężenie dwutlenku węgla w atmosferze.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas