Na wrocławskich blokowiskach powstała wielka farma solarna
Na wrocławskich blokowiskach powstała największa w Polsce i unikatowa na skalę europejską rozproszona farma solarna. Innowacyjny pomysł został zainicjowany i zrealizowany przez Spółdzielnię Mieszkaniową Wrocław-Południe. Prawie 3 tysiące paneli fotowoltaicznych...
Na wrocławskich blokowiskach powstała największa w Polsce i unikatowa na skalę europejską rozproszona farma solarna. Innowacyjny pomysł został zainicjowany i zrealizowany przez Spółdzielnię Mieszkaniową Wrocław-Południe. Prawie 3 tysiące paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 0,75 MW zostało rozmieszczonych na dachach 35 wieżowców.
Rocznie farma ma wyprodukować 700 tysięcy kWh energii elektrycznej. To oznacza mniejsze zużycie węgla i w efekcie mniejszą o ponad 600 ton emisję CO2 do atmosfery, czyli taką ilość gazu cieplarnianego, jaką przez rok pochłaniałby las o powierzchni 150 ha.
Innowacyjna farma solarna we Wrocławiu. Fot. SM Wrocław-Południe.
Dzięki tej inwestycji, 15 tysięcy wrocławian będzie mogło liczyć na nawet 16 razy mniejsze rachunki za energię elektryczną. Do tej pory ich rachunki za prąd wynosiły w sumie blisko 1 milion złotych rocznie. Teraz, według szacunków, przez cały rok spółdzielcy zaoszczędzą nawet 337 tysięcy złotych. Cała przedsięwzięcie ma zwrócić się po 8 latach i wówczas farma solarna ma przynosić czysty zysk dla mieszkańców miasta.
"Jesteśmy prekursorami, ale przed nami już kolejne wyzwania. Tym razem, mając sporo cennych doświadczeń, mamy w planach wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do produkcji energii cieplnej na potrzeby podgrzania ciepłej wody. Koszty ciepła to nawet 1/3 opłat za mieszkanie. Dziś energia na podgrzanie tylko wody w naszych budynkach stanowi średnio 45 proc. całkowitych kosztów ciepła, wynoszących w sumie 17 milionów złotych rocznie. Jest zatem o co walczyć." - powiedział Józef Śnieżek, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe.
Innowacyjna farma solarna we Wrocławiu. Fot. SM Wrocław-Południe.
Co najważniejsze, instalacja w ogóle nie szpeci krajobrazu, bo panele rozmieszczone są na dachach, więc z ulicy praktycznie nie są widoczne. Dzięki temu wykorzystano nieużywaną powierzchnię w najbardziej możliwy praktyczny i ekologiczny sposób.
Cała inwestycja była realizowana przez półtora roku. Spółdzielnia wykorzystała na ten cel 4,2 miliona złotych z rządowego programu Prosument, z czego 1,7 miliona złotych w formie bezzwrotnej dotacji, a 2,5 miliona złotych w formie pożyczki udzielonej na preferencyjnych warunkach.
Źródło: GeekWeek.pl/SM Wrocław-Południe / Fot. SM Wrocław-Południe