Najlepsze gry 2015 roku
Jak co roku wypada podsumować minione 12 miesięcy i spojrzeć krytycznie na gry jakie się w tym czasie pojawiły. Trzeba przyznać, że kończący się powolutku rok obfitował w wiele ciekawych produkcji oraz bardzo mocny polski akcent w postaci Wiedźmina 3.
Jak co roku wypada podsumować minione 12 miesięcy i spojrzeć krytycznie na gry jakie się w tym czasie pojawiły. Trzeba przyznać, że kończący się powolutku rok obfitował w wiele ciekawych produkcji oraz bardzo mocny polski akcent w postaci Wiedźmina 3.
W tym roku zdecydowaliśmy się, aby wybierać najlepsze gry w poszczególnych kategoriach oraz grę roku.
NAJLEPSZA GRA NIEZALEŻNA
Everybody's Gone to Rapture
Produkcja The Chinese Room znokautowała naszym zdaniem konkurencję. Gracz otrzymuje wspaniale opowiedzianą historię, doskonałe zadania, świetną oprawę graficzną okraszoną bardzo ciekawą ścieżką dźwiękową (szkoda, że póki co nie można jej dostać jako samodzielnego wydawnictwa). Everybody's Gone to Rapture to przygodówka z krwi i kości z akcją osadzoną w doskonale zaprojektowanym świecie.
Akcja Everybody’s Gone to the Rapture rozgrywa się w latach 80. XX wieku w angielskiej wiosce Shropshire, której mieszkańcy zniknęli w tajemniczych okolicznościach. Co ciekawe Shropshire jest otwartym światem, który gracz od początku rozgrywki może swobodnie przemierzać wedle własnego uznania. Każda gra trwa jednak tylko sześćdziesiąt minut, a po upływie godziny kończy się i należy rozpocząć ją od nowa.
Głównymi konkurentami były gry: Volume, SOMA, Nuclear Throne.
NAJLEPSZA BIJATYKA
Mortal Kombat X/ NetherRealm Studios
W tym roku fani bijatyk mogą naprawdę żalić się, że nie działo się nic szczególnego. Wybraliśmy Mortal Kombat X, ale też i wielkiego pola manewru nie było. Taki brak konkurencji jest bardzo krzywdzący dla tej bijatyki, bo trzeba przyznać, że najnowsza edycja to doskonała gra – wyposażona w świetną fabułę, ogromną ilość postaci do wyboru, wiele stylów walki oraz oczywiście w niezwykle widowiskowe fatalities.
Głównym konkurentem była gra: Guilty Gear Xrd Sign
NAJLEPSZA GRA STRATEGICZNA
Cities: Skylines/ Colossal Order
Dokonaliśmy wyboru, ale baliśmy się trochę swojej decyzji, gdyż wiadomo, że fani StarCrafta będą wściekli. Jednak Colossal Order wydaje się, że mamy wystarczająco dobre wytłumaczenie dla naszej decyzji. Naszym zdaniem Colossal Order odwalił naprawdę kawał solidnej roboty. Wynikiem jest gra strategiczna, będąca symulatorem miasta, nawiązująca do najlepszych wzorców i oddająca do rąk gracza bardzo skomplikowany symulator, pozwalający zagłębić się w tworzenie i zarządzanie miastem w jak najdrobniejszych szczegółach. Producentom trzeba oddać honor, że swoją grę wykonali z iście zegarmistrzowską precyzją i znajdziecie tu każdy detal życia miasta – od małej mieściny po wielką metropolię.
Głównym konkurentem była gra: StarCraft 2: Legacy of the Void.
NAJLEPIEJ ZREMASTEROWANA GRA
Gears of War: Ultimate Edition/Coalition
Dlaczego Gears of War? Odpowiedź jest dość prosta – to nie był zwyczajowy w takich wypadkach lifting graficzny, ale wprowadzenie szeregu innych elementów.
Gears of War: Ultimate Edition zawiera wszystkie mapy z oryginalnego wydania na Xboxa oraz to co później dodano do edycji na PC. Pojawia się tu także fabularny Akt 5, który do tej pory dostępny był jedynie w grze na PC. Dzięki temu konsolowcy mieli dostęp do tych misji po raz pierwszy. Oczywiście nie zabrakło także majstrowania przy grafice. Efektem pracy grafików jest zdecydowanie bardziej kolorowy świat, niż brązowo szary, który dostaliśmy za pierwszym razem.
Głównym konkurentem była gra: Uncharted: The Nathan Drake Collection
NAJLEPSZA GRA MULTIPLAYER
Splatoon/ Nintendo
Możliwe, że będziecie zaskoczeni naszym wyborem, ale Splatoon znalazł się tu zupełnie zasłużenie. Szał na tę grę zaczął się jeszcze w 2014 roku, kiedy pierwszy raz pokazano ją na E3. Prasa była zaskoczona i oczarowana. Po premierze Splatoon przyjął się z bardzo ciepłym przyjęciem zarówno ze strony krytyki, jak i samych graczy. Gra szybko stała się hitem. Zastanawiające, że doszła do tego produkcja, w której nikt nie ginie, a nawet zrezygnowano z głosowego czatu, aby gracze, w tym młodzi, mogli uniknąć niewybrednych tekstów, jakie pojawiają się za tym pośrednictwem w innych produkcjach. Nintendo udało się przygotować bardzo satysfakcjonującą rozgrywkę, która równie dobrze oddziałuje na ludzi w różnym wieku.
Głównymi konkurentami były gry: Rocket League, Destiny: The Taken King, Guild Wars 2: Heart of Thorns
NAJLEPSZA GRA WYŚCIGOWA
Forza Motorsport 6/ Turn 10 Studios
Można śmiało powiedzieć, że Turn 10 Studios znalazło patent na idealną grę samochodową – doskonały engine + perfekcyjne wykonanie. Microsoft może spać spokojnie, pałeczka lidera w tym segmencie gier należy bezsprzecznie do niego. Forza Motorsport 6 to także najlepiej prezentująca się gra na konsoli Xbox One.
Głównym konkurentem była gra: Project Cars
NAJLEPSZA GRA PRZYGODOWA
Life is Strange/DONTNOD
W tej kategorii panowała jedynie pozorna rywalizacja. Naszym zdaniem Life is Strange zdeklasowało pozostałe gry. Ciekawie było obserwować jak produkcja DONTNOD szturmem zdobywa ogromną popularność i z wielką łatwością odbiera prowadzenie Telltale Games, której to gry do tej pory zazwyczaj wygrywały w tej konkurencji. Na sukces zapracowało kilka czynników – przede wszystkim świetne postacie głównych bohaterek, ale także naszpikowana wątkami pobocznymi fabuła, świetna muzyka i świeży patent ze sztuczką polegającą na cofaniu czasu.
Głównymi konkurentami były gry: Tales From the Borderlands, Game of Thrones A Telltale Game Series, Unitl Dawn
NAJLEPSZA GRA RPG
Pillars of Eternity/Obsidian Entertainment
Tutaj konkurencja niby silna, ale Pillars of Eternity urzekło nas tym, że najbardziej zbliżyło się do wzorca RPG, a przy okazji było też dość świeże. Gra jest momentami brutalna, daje graczowi dużą swobodę działania i nie ciągnie go na siłę za rączkę. A fabuła to prawdziwe dzieło sztuki. Można powiedzieć, że wracają wspomnienia z Baldur’s Gate i Icewind Dale.
Przebijał się tutaj temat Wiedźmina, ale zdecydowaliśmy, że produkcja CDP Red zasługuje na zupełnie inną kategorię.
Głównymi konkurentami były gry: Bloodborne, Wiedźmin 3, Fallout 4
NAJLEPSZA STRZELANINA
Call of Duty: Black Ops 3/Treyarch
Po zażartych dyskusjach wyszło na to, że to jednak Call of Duty: Black Ops 3 zasługuje na miano najlepszej strzelaniny tego roku. Mocnym konkurentem było Destiny, a to oczywiście za sprawą najnowszego dodatku w postaci The Taken King. Jednak ostatecznie przeważyło zdanie, że Call of Duty otrząsnęło się z poprzednich błędów – pojawiły się ciekawe rozwiązania i to zarówno fabularne jak i techniczne, a tryb Zombie to tym razem coś niesamowicie fajnego.
Głównymi konkurentami były gry: Splatoon, Destiny: The Taken King oraz Rainbow Six Siege
NAJLEPSZA GRA AKCJI
Rise of the Tomb Raider/Crystal Dynamics
W przypadku tej kategorii nie było najmniejszych wątpliwości - Rise of the Tomb Raider jest najlepszą grą roku i tyle. Crystal Dynamics znakomicie podkręcił poziom wszystkiego tego, co było dobre w poprzedniej części, dodając więcej miejsc do odwiedzenia, większy arsenał broni, rozbudowany crafting i rozwój postaci oraz ulepszenia broni. Do tego znakomita fabuła, dynamiczna rozgrywka i w sumie otrzymaliśmy grę petardę, która z pewnością znakomicie przysłużyła się konsoli Xbox One, na którą przez pewien czas jest ekskluzywem.
Głównymi konkurentami były gry:Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain, Assassin's Creed: Syndicate
W końcu nadeszła chwila na przyznanie najważniejszego lauru. Jest to gra, która pokonała wszystkich i wszystko, a co najfajniejsze jest nią polska produkcja, dzieło CDP Red. Już wiecie o czym piszę – grą roku wybraliśmy Wiedźmin 3: Dziki Gon. Nie mogło być inaczej! Uznanie na całym świecie i uwielbienie milionów fanów są jednoznaczną wskazówką.
GRA ROKU