Najpotężniejszy laser rentgenowski wytworzył czarną dziurę

Badania prowadzone na największym na świecie laserze rentgenowskim, Linac Coherent Light Source (LCLS), owocują niesamowitymi osiągnięciami w świecie medycyny i fizyki. Naukowcy z Kansas State University, pracujący przy projekcie poinformowali właśnie...

Badania prowadzone na największym na świecie laserze rentgenowskim, Linac Coherent Light Source (LCLS), owocują niesamowitymi osiągnięciami w świecie medycyny i fizyki. Naukowcy z Kansas State University, pracujący przy projekcie poinformowali właśnie, że udało im się wytworzyć czarną dziurę wielkości pojedynczego atomu.

Co ciekawe, przebieg całego doświadczenia i jego efekt zaskoczył nawet samych badaczy. Specjaliści eksperymentowali z pojedynczymi atomami ksenonu i cząsteczkami jodometanu oraz jodobenzenu.

Światło lasera, z pomocą specjalnych zwierciadeł, skupione zostało do wiązki o średnicy 100 nm. Natężenie światła w wiązce było ogromne, bo porównywalne z mocą wszystkich promieni słonecznych skupionych w jednym punkcie. Tak mocny impuls świetlny uderzył w atom ksenonu i jodometanu CH3I oraz jodobenzenu C6H5I, co doprowadziło do redukcji w nich elektronów i wytworzenia molekularnej czarnej dziury.

Naukowcy nie spodziewali się, że pustka zostanie wypełniona innymi cząstkami, ale stało się inaczej. Po utracie przez atom jodu swoich elektronów, zostały one zaciągnięte z pobliskich atomów węgla i wodoru, co wyglądało tak, jak funkcjonuje czarna dziura, która zasysa materię. Inżynierowie chcą przeprowadzić jeszcze dodatkowe eksperymenty, które pomogą rozwiązać tę fascynującą zagadkę.

Projekt LCLS powstał w celach medycznych i z jego pomocą naukowcy spodziewają się stworzyć nowe, lepsze środki farmaceutyczne na potrzeby skuteczniejszej walki z najgroźniejszymi chorobami trapiącymi naszą cywilizację. Są już również plany budowy nowego urządzenia LCLS-II, wówczas liczba impulstów generowanych przez laser drastycznie wzrośnie ze 120 na sekundę do prawie 1 miliona.

Źródło:  / Fot. SLAC

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas