Niebywale lekki i sztywny materiał z MIT

Szykuje się duża rewolucja w świecie materiałów, które mogą być wykorzystane jako filament w drukarkach 3D, a później stosowane przy budowach domów oraz innych niezwykle sztywnych konstrukcji. Naukowcy z Instytutu MIT i Lawrence Livermore stworzyli materiał zdolny wytrzymać nacisk...

Szykuje się duża rewolucja w świecie materiałów, które mogą być wykorzystane jako filament w drukarkach 3D, a później stosowane przy budowach domów oraz innych niezwykle sztywnych konstrukcji.

Naukowcy z Instytutu MIT i Lawrence Livermore stworzyli materiał zdolny wytrzymać nacisk wywierany przez inny przedmiot aż 16 tysięcy razy cięższy od siebie.

Niezwykły materiał cechuje się niebywałą lekkością i sztywnością, która aż tysiąc razy przewyższa aerożel. Specjaliści z MIT porównują jego strukturę do Wieży Eiffla, która również jest niesamowicie wytrzymała.

Materiał, który został opracowany z funduszy przyznanych przez DARPA, ma postać "kratownicy". Jest ona wytwarzana przy pomocy drukarki 3D, a następnie pokrywana cienką (od 200 do 500 nm) warstwą metalu lub specjalnymi polimerami.

Kosmiczny materiał, według planów Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności, zostanie wykorzystany do budowy niezwykle lekkich i trwałych obiektów wojskowych, maszyn oraz elementów wyposażenia żołnierzy.

Jest wielce prawdopodobne, że w przyszłości i my będziemy mogli cieszyć się możliwościami tej świetnej technologii.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas