Nieznane gatunki zwierząt z Borneo

Borneo to wyspa położona w południowo-wschodniej Azji, która dzielona jest przez trzy kraje: Indonezję, Malezję i Sułtanat Brunei. Znamy ją z filmów dokumentalnych o niesfornych orangutanach. To właśnie tam naukowcy w 2007 roku znaleźli zaginiony świat pełen wciąż nieodkrytych stworzeń.

Borneo to wyspa położona w południowo-wschodniej Azji, która dzielona jest przez trzy kraje: Indonezję, Malezję i Sułtanat Brunei. Znamy ją z filmów dokumentalnych o niesfornych orangutanach. To właśnie tam naukowcy w 2007 roku znaleźli zaginiony świat pełen wciąż nieodkrytych stworzeń.

Borneo to wyspa położona w południowo-wschodniej Azji, która dzielona jest przez trzy kraje: Indonezję, Malezję i Sułtanat Brunei. Znamy ją z filmów dokumentalnych o niesfornych orangutanach. To właśnie tam naukowcy w 2007 roku znaleźli zaginiony świat pełen wciąż nieodkrytych stworzeń.

W ostatnim czasie udało im się udokumentować aż 123 nowe gatunki zwierząt, owadów i roślin. Zamieszczane poniżej okazy możemy zobaczyć po raz pierwszy.

1. Tropikalny raj

Ten przepiękny las deszczowy położony jest w Dolinie Danum w malezyjskim stanie Sabah w samym sercu Borneo. Znajduje się tam 10 gatunków ssaków, 350 gatunków ptaków, 150 gatunków gadów i płazów oraz 10 tysięcy gatunków roślin. Nigdzie indziej na świecie nie ma tak bogatego zróżnicowania fauny i flory.

Reklama

2. Mała żaba zmieniająca kolor

Żaba ma zaledwie 3,5 centymetra i w dodatku w zależności od pory doby, zmienia kolor. W ciągu dnia jest brązowa, natomiast w nocy zmienia barwę na jaskrawo zieloną.

3. Ryba w paski

Ta miniaturowa rybka o długości 3,6 centymetra ma charakterystyczne paski, jak zebra. Zamieszkuje pogrążone w cieniu strumyki i bagna.

4. Wielokolorowy wąż

W górskich lasach deszczowych Borneo odnaleziono kolorowego węża mierzącego 1,5 metra. Od głowy po szyję jest pomarańczowo-żółty, natomiast dalej jego barwa zmienia się na błękitną, zieloną i brązową.

5. Żywa gałązka

Ten niezwykły owad mierzy pół metra i z wyglądu przypomina gałązkę. Jest to najdłuższy owad na świecie, ale o jego anatomii wciąż niewiele wiemy. Okaz zamieszkuje wysokie partie lasu deszczowego, dlatego jest niezwykle trudny do obserwacji.

6. Niepowtarzalne orchidee

W ciągu trzech lat na Borneo odkryto 37 nowych gatunków orchidei, dołączając je do grona wszystkich 3 tysięcy gatunków zanotowanych na wyspie. Taka różnorodność tych kwiatów jest niepowtarzalna w skali Ziemi.

7. Szara kwiatówka

W Dolinie Danum odkryto zupełnie nowe gatunki kwiatówki, maleńkiego owocożernego ptaka. Dotychczas sądzono, że występuje on jedynie w Australii. Ptak jest szary z charakterystycznymi białymi paskami, prowadzącymi od oczu do dzioba oraz wzdłuż szyi i brzucha.

8. Żaba bez płuc

7-centymetrowa żaba jest pierwszym gatunkiem pozbawionym płuc. Oddycha jedynie przez skórę. Żaba porusza się błyskawicznie, dzięki aerodynamicznym kształtom i specjalnej śliskiej powłoce.

9. Ślimak strzelający rzutką

Na wysokości 1900 metrów na stokach góry Kinabalu znaleziono zielono-żółtego ślimaka. W okresie godowym ślimak wystrzeliwuje w kierunku partnerki wytworzoną z węglanu wapnia rzutkę z ładunkiem hormonu, który przenika do ciała partnerki i tym samym zwiększa szansę na reprodukcję.

10. Nowy rodzaj krewetki

Na razie nie można jej spożywać, ponieważ niewiele o niej wiadomo. Nowy gatunek krwetki zamieszkuje słodkowodne zbiorniki we wschodniej prowincji Kalimantan.

11. Czerwono-brązowa mrówka

Naukowcy odkryli 29 nowych gatunków bezkręgowców, w tym chrząszcze, osy, mrówki i muchy. W ściółce leśnej odnaleziono czerwono-brązową mrówkę o nietypowym kształcie.

12. Czarno-czerwona jaszczurka

Przez dziesiątki lat uważano, że jaszczurki z Borneo należy klasyfikować w rodzaju Lipinia. Dopiero w ostatnich latach po testach DNA okazało się, że tworzą one zupełnie nowe gatunki z rodziny scynkowatych.

13. Nieznany wąż

Dendrelaphis haasi to nowoodkryty okaz węża. Charakteryzuje się wąskim tułowiem i dość dużą głową. Wierzchnia część jego jest brązowa, natomiast dolna żółta.

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy