Noblista ponownie rewolucjonizuje naukę
Zaledwie kilkanaście dni temu pisaliśmy o przyznaniu tegorocznej nagrody Nobla z dziedziny chemii, która trafiła m. in. do Erica Betziga za zrewolucjonizowanie mikroskopii. O swojej wielkości postanowił on przypomnieć nam już dziś, po raz kolejny rewolucjonizując swoją dziedzinę.
Zaledwie kilkanaście dni temu , która trafiła m. in. do Erica Betziga za zrewolucjonizowanie mikroskopii. O swojej wielkości postanowił on przypomnieć nam już dziś, po raz kolejny rewolucjonizując swoją dziedzinę.
Odkrycie, za które przyznano mu nagrodę Nobla - mikroskop PALM - zdolny do obserwacji tego co się dzieje wewnątrz żywych komórek - miał jeden minus. W przypadku szybko poruszających się, niewielkich elementów obraz był nieco rozmazany przez świetlną "aureolę", a jednocześnie samo światło używane w tej technice było dla badanych komórek toksyczne.
Dlatego Betzig nie przerwał prac, a teraz ogłosił on ich efekt - nowy mikroskop potrafiący chwytać obraz bardzo małych obiektów tak szybko, że możliwe będzie oglądanie nawet najmniejszych, najszybszych elementów wewnątrz komórek i to w 3D. Do tego nowe urządzenie pozwalać ma na nagrywanie filmów.
Nowy mikroskop działa w ten sposób, że na próbkę nie jest kierowana jedna, destrukcyjna wiązka światła lecz kilka mniejszych, które nie są kierowane bezpośrednio z góry lecz z boku. Dzięki temu naukowcy mogą też podświetlać pojedyncze fragmenty próbek - a wybrane pozostawiać w całkowitym cieniu.
Żeby tego było mało, każdy biolog, który zechce skorzystać z nowego mikroskopu może to zrobić za darmo w Howard Hughes Medical Institute, a Betzig udostępnia plany budowy maszyny każdemu zainteresowanemu, wierząc, że nowy mikroskop będzie dużo bardziej przydatny dla nauki niż ten, za który otrzymał nagrodę Nobla.
Cóż - tym razem wiemy przynajmniej, że nagroda w żadnym wypadku nie została przyznana na wyrost i trafiła w jak najlepsze ręce.
Więcej filmów z najróżniejszych procesów biologicznych uchwyconych przy użyciu nowego mikroskopu znajdziecie .
Źródło: