Zabytkowy gmach z czasów Prus zmieni się w luksusowy hotel z duszą
Dawna Dyrekcja Kolei w Bydgoszczy, perła architektury z czasów Cesarstwa Niemieckiego, już wkrótce stanie się luksusowym hotelem. Grupa Konkret ogłosiła plan rewitalizacji zabytku przy ul. Dworcowej 63. Powstanie tam City Park Hotel & Residence Bydgoszcz z restauracjami i salą bankietową w historycznej sali prezydialnej.

Zabytkowy budynek dawnej Dyrekcji Kolei w Bydgoszczy, monumentalna perła manieryzmu z końca XIX wieku, już wkrótce zyska drugie życie. Grupa Konkret, obecny właściciel gmachu przy ul. Dworcowej 63, zdradziła właśnie szczegóły planowanej rewitalizacji. W miejscu historycznej siedziby Pruskiej Kolei Wschodniej ma powstać prestiżowy hotel pod szyldem City Park Hotel & Residence Bydgoszcz.
Gmach z historią zmieni funkcję
Przez dekady był symbolem potęgi kolejowej administracji. Dziś jest architektonicznym świadectwem pruskiego manieryzmu, swoją drogą rzadkiego w ówczesnym oficjalnym budownictwie. Mowa o trzykondygnacyjnym budynku z dwupoziomowym poddaszem, imponującą elewacją z cegły i detalami z piaskowca oraz sztucznego kamienia.

To właśnie ten zabytek, po latach niepewnego losu i zmian właścicieli, trafił ponad dwa lata temu w ręce poznańskiej Grupy Konkret. Teraz firma zapowiada, że przywróci budynkowi dawny blask, ale da mu nową funkcję.
- Od samego początku wiedzieliśmy, że nowa wizja, co do funkcji i formy dawnej siedziby Dyrekcji Pruskiej Kolei Wschodniej to przede wszystkim poszanowanie zabytku, przy jednoczesnym wykorzystaniu walorów architektonicznych obiektu i jego doskonałej lokalizacji. Stąd pomysł by przy ul. Dworcowej 63 stworzyć hotel, któremu towarzyszyć będą restauracje i inne usługi - mówi Wiesław Jan Prusiecki, właściciel i założyciel Grupy Konkret
Rewitalizacja z poszanowaniem dziedzictwa
Projekt przewiduje współpracę z konserwatorem zabytków oraz pieczołowitą odbudowę zniszczonych detali elewacji. Wewnątrz powstanie lobby z recepcją i barem, sala wystawowa, konferencyjna. W dawnej sali prezydialnej z ponad ośmiometrowym sklepieniem będzie zlokalizowana z kolei sala bankietowa. Historyczna klatka schodowa zostanie odnowiona, a dawne pomieszczenia biurowe przekształcone zostaną w zaplecze noclegowe.
Choć historia Gmachu Dyrekcji Kolei sięga czasów Cesarstwa Niemieckiego, jego architektura nadal imponuje. Oprócz dekoracyjnych szczytów i wież z hełmami, wewnątrz zachowały się malowidła, sztukaterie i rzeźby. Szczególną uwagę zwraca hol i sala prezydialna - monumentalna przestrzeń z bogatym wystrojem.
- Mamy dokładnie określoną koncepcję jak ten obiekt ma finalnie wyglądać, a co najważniejsze posiadamy doświadczenie w rewitalizacji tego typu historycznych budynków, czego przykładem jest wielokrotnie nagradzany City Park w Poznaniu. Naszym celem jest stworzenie takiej klasy obiektu, który stanie się hotelem pierwszego wyboru w Bydgoszczy - dodaje Prusiecki.
Źródło: propertydesign.pl