Nowy, 113-ty pierwiastek oficjalnie nazwany

Od ponad dekady trwa zażarta walka pomiędzy rosyjskimi a japońskimi naukowcami o 113-ty pierwiastek, który już w przeciągu miesiąca ma trafić oficjalnie do układu okresowego pierwiastków Mendelejewa. Po raz pierwszy udało się go uzyskać w lutym 2004 roku przez rosyjskich...

Od ponad dekady trwa zażarta walka pomiędzy rosyjskimi a japońskimi naukowcami o 113-ty pierwiastek, który już w przeciągu miesiąca ma trafić oficjalnie do układu okresowego pierwiastków Mendelejewa.

Po raz pierwszy udało się go uzyskać w lutym 2004 roku przez rosyjskich specjalistów ze Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej oraz amerykańskich naukowców z Lawrence Livermore National Laboratory. Donieśli oni wówczas o wytworzeniu czterech atomów ununpentium, które po rozpadzie utworzyły atomy ununtrium.

20983Bi + 7030Zn → 279113Uut* → 278113Uut + 10n

We wrześniu 2004 roku, dokonali tego również naukowcy z instytutu Riken w Japonii. Kolejny raz udało się go uzyskać wiele lat później, a mianowicie w 2012 roku. Wówczas Japończycy zebrali najwięcej bardzo dokładnych danych o jego istnieniu, dlatego też uważają, że to właśnie im należy się zaszczyt nadania oficjalnej nazwy 113-temu pierwiastkowi.

Gdyby rzeczywiście tak się stało, byłby to pierwszy przypadek w historii, gdy uznano odkrycie pierwiastka przez zespół azjatyckich naukowców.

Ogłoszenie nazwy nowego pierwiastka i, tym samym, zakończenie wielkiego sporu, ma nastąpić pod koniec przyszłego miesiąca. Najprawdopodobniej zwyciężą Japończycy, którzy już mają przygotowaną nazwę dla najcięższego pierwiastka świata. Chyba domyślacie się, jak ona brzmi? Tak, Japonia (Nihon).

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas