Nowy rekord wydajności ogniw perowskitowych
Technologią przyszłości pozyskiwania energii z promieni słonecznych są niewątpliwie ogniwa perowskitowe. Mają one bowiem niesamowite właściwości, które idealnie nadają się do zastosowania praktycznie na wszystkich urządzeniach czy powierzchniach...
Technologią przyszłości pozyskiwania energii z promieni słonecznych są niewątpliwie ogniwa perowskitowe. Mają one bowiem niesamowite właściwości, które idealnie nadają się do zastosowania praktycznie na wszystkich urządzeniach czy powierzchniach. Są elastyczne, można je łatwo nanosić na przedmioty, są tanie w produkcji, a teraz ich wydajność znacząco wzrosła.
Stało się to za sprawą naukowców z Uniwersytet Nowej Południowej Walii w Sydney, którzy ustanowili właśnie nowy rekord wydajności ogniw perowskitowych. Testowany przez nich materiał osiągnął sprawność na poziomie 12,1 procent konwersji energii na powierzchni 16 centymetrów kwadratowych. To co najmniej 10 razy więcej, niż dostępne obecnie certyfikowane ogniwa z tego materiału.
Zespołowi z UNSW udało się również osiągnąć 18 procent wydajności na powierzchni 1,2 centymetra kwadratowego w pojedynczej komórce perowskitu. Naukowcy już zapowiadają, że bez problemu zwiększą sprawność modułów do 24 procent na przestrzeni następnego roku i do 30 procent w ciągu następnych kilku lat.
Perowskit to materiał dający nadzieję na tańszą i mającą szersze zastosowania fotowoltaikę, przewyższający pod wieloma względami krzem stosowany obecnie w branży fotowoltaicznej jako podstawowy surowiec. Jedynym, choć poważnym, problemem w rozwoju i komercjalizacji perowskitowych ogniw fotowoltaicznych, pozostaje ich szybka degradacja.
Przy okazji tego materiału przyszłości warto wspomnieć, że jednym z pionierów badań nad ogniwami perwoskitowymi jest młoda polska fizyk Olga Malinkiewicz.