Odkryto najstarsze na Ziemi szczątki człowieka
W Etiopii, która najprawdopodobniej była pierwszym domem człowieka rozumnego, naukowcy dokonali niezwykłego odkrycia, które odmienia naszą dotychczasową wiedzę na temat pochodzenia człowieka. Otóż odkopali oni skamieniały kawałek szczęki...
W Etiopii, która najprawdopodobniej była pierwszym domem człowieka rozumnego, naukowcy dokonali niezwykłego odkrycia, które odmienia naszą dotychczasową wiedzę na temat pochodzenia naszego gatunku.
Otóż odkopali oni skamieniały kawałek szczęki. Znajdował się on wśród skał wulkanicznych, dzięki czemu archeolodzy z Arizona State University mogli, za pomocą badań proporcji izotopu argonu, określić wiek szczęki.
Okazało się, że ma 2,8 miliona lat, a więc jest o 400 tysięcy lat starsza od jakichkolwiek dotychczasowych odkryć fragmentów człowieka rozumnego. Żuchwa jest kopalnią wiedzy, ponieważ wygląda nieco inaczej niż wcześniej odkopane.
To oznacza, że charakterystyczne dla rodzaju Homo zmiany cech dolnej szczęki pojawiły się już w ciągu 200 tysięcy lat po tym, jak w pobliskim rejonie osady Hadar w Etiopii żył najstarszy znany nam przedstawiciel gatunku Australopithecus afarensis (Lucy).
Na podstawie odkrytej szczęki, naukowcy wywnioskowali, że kształt policzka i zębów, w porównaniu do nas, jest jeszcze "prymitywny", ale już "nowocześniejszy" niż u Australopiteków. Tak więc możemy być pewni, że mamy do czynienia z przedstawicielem rodziny Homo.
To wspaniała wiadomość, nie tylko dla świata naukowego, ale również dla nas, gdyż właśnie w tej części świata rozegrały się jedne z najważniejszych wydarzeń na drodze naszej ewolucji.
Naukowcy będą kontynuowali swoje badania, ponieważ jest wielce prawdopodobne, że znajdą tam inne części szkieletów naszych przodków.