Odkryto naszego najstarszego przodka

Naukowcy ogłosili, że odkryli szkielet najstarszego dotąd ssaka z rzędu naczelnych. Odkrycie przybliża nas do odkrycia brakującego ogniwa łączącego małpy i człowieka.

Naukowcy ogłosili, że odkryli szkielet najstarszego dotąd ssaka z rzędu naczelnych. Odkrycie przybliża nas do odkrycia brakującego ogniwa łączącego małpy i człowieka.

Nieznany nauce gatunek, który otrzymał nazwę Archicebus achilles, znaleziono go pod powierzchnią wyschniętego jeziora w prowincji Hubei, niedaleko koryta rzeki Jangcy w Chinach. Ostatnie wydanie "Nature" wieści, że odkrycie daje nam obraz naczelnych w okresie bezpośrednio po rozdzieleniu się gałęzi małpiatek i małp właściwych.

Jesteśmy coraz bliżej odkrycia gatunku bezpośrednio łączącego małpy i człowieka. Szkielet Archicebus achilles jest o 7 milionów lat starszy od najstarszych znanych dotąd szkieletów naczelnych. Naukowcy sądzą, że wcześniej odkryte szkielety z Niemiec i stanu Wyoming to gatunki bezpośrednio prowadzące do lemurów, zaś odkryty właśnie Archicebus achilles był wstępem do ewolucji człowieka.

Jak wyglądał nasz pra przodek? Był niewiele mniejszy od dzisiejszych naczelnych, ważył niecałe 30 gramów i niewiele przypominał budową dzisiejsze małpy, które są masywniejsze. Szkielet spoczywał w osadach sprzed 55 milionów lat, a więc z wczesnej epoki eocenu.

Nazwa wzięła się stąd, że człon "Arche" oznacza z greckiego "pierwszy" zaś "cebos" to małpa z ogonem, natomiast "achilles" to nawiązanie do mitu o Achillesie i jego kostce, która u nowo odkrytego gatunku ma bardzo ciekawą budowę.

Badania osadów trwały przeszło 10 lat i być może z przyszłości naukowcom uda się dotrzeć do kolejnych szkieletów spoczywających od dziesiątek milionów lat głęboko pod powierzchnią ziemi, tym samym odpowiadając na kluczowe dla współczesnej nauki pytania.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas