Odnaleziono gen odpowiedzialny za alkoholizm
Grupie brytyjskich naukowców z pięciu tamtejszych uniwersytetów udało się ostatnio zidentyfikować gen odpowiedzialny za regulację spożycia alkoholu, którego mutacja może prowadzić do tego, że niektóre z osób częściej spoglądają do kieliszka.
Grupie brytyjskich naukowców z pięciu tamtejszych uniwersytetów udało się ostatnio zidentyfikować gen odpowiedzialny za regulację spożycia alkoholu, którego mutacja może prowadzić do tego, że niektóre z osób częściej spoglądają do kieliszka.
Naukowcy przeprowadzili eksperymenty na myszach, którym dawano do wyboru napój alkoholowy (o "mocy" zbliżonej do wina) albo wodę. Grupa kontrolna wybierała praktycznie zawsze wodę, lecz zwierzęta z mutacja genu Gabrb1 (który udało się po raz pierwszy odkryć wprowadzając u myszy losowe mutacje kodu genetycznego, a następnie sprawdzając jak bardzo lubią one alkohol) niemal w 85% przypadków wybierały alkohol, który dodatkowo musiały sobie wcześniej wypracować naciskając odpowiednio długo jedną z dźwigienek w klatce.
Gen ten odpowiada za kodowanie jednego z elementów receptora GABA (kwasu γ-aminomasłowego), który jest głównym neuroprzekaźnikiem hamującym w naszym układzie nerwowym. GABA działa w naszym mózgu niczym światła uliczne nadzorując ruchem na "autostradach" neuronów, dzięki czemu nie dochodzi do "wypadków" - a więc sygnały nie mieszają się ze sobą.
Ostatnio powstaje coraz więcej dowodów na to, że właśnie neurony odpowiedzialne za produkcję tego neuroprzekaźnika odgrywają kluczową rolę w uzależnieniu od nikotyny - wcześniejsze badania wykazały, że .
W przypadku mutacji genu Gabrb1, receptor GABA w mózgu potrafi się aktywować samoczynnie, bez kontaktu z neuroprzekaźnikiem, a wpływa to dość mocno na jądro półleżące - centrum przyjemności w mózgu.
Aż ciężko uwierzyć, że zachowanie człowieka, któremu wydaje się, iż jest panem całego świata, w tak dużym stopniu może zależeć od pojedynczego genu lecz badacze chcą teraz sprawdzić czy ma podobne działanie u człowieka. Oczywiście w przypadku alkoholizmu u ludzi w grę wchodzi dużo więcej czynników, w tym także czynniki środowiskowe, lecz genetyka może odgrywać ważną rolę w podatności na alkoholizm.
Już wcześniej wiadomo było, że kwas γ-aminomasłowy bierze udział w procesie kontroli spożycia alkoholu - teraz być może dowiemy się jak dokładnie się to dzieje, a do tego będziemy wcześniej w stanie wskazać ludzi będących w grupie ryzyka alkoholizmu zanim zostaną oni alkoholikami.
Źródło: