Oto obraz tworzenia się nowych neuronów

Ludzki mózg jest jedną z największych tajemnic naszego świata. Pomimo faktu, że intensywnie badamy go od wielu dekad, to wciąż nie znamy odpowiedzi na wiele najprostszych pytań dotyczących jego normalnego funkcjonowania. Jedną z wielkich zagadek jest np. proces narodzin neuronów...

Ludzki mózg jest jedną z największych tajemnic naszego świata. Pomimo faktu, że intensywnie badamy go od wielu dekad, to wciąż nie znamy odpowiedzi na wiele najprostszych pytań dotyczących jego normalnego funkcjonowania.

Jedną z wielkich zagadek jest np. proces narodzin neuronów, które przecież są najważniejszym elementem budowy naszego układu nerwowego i podstawowym czynnikiem sprawnej pracy całego organizmu.

Naukowcom z Columbia University Medical Center w Nowym Jorku udało się właśnie dokonać pierwszej w historii medycyny obserwacji narodzin nowych neuronów. Miało to miejsce w hipokampie, a mianowicie w ośrodku w mózgu odpowiedzialnym za przetwarzanie wspomnień i proces uczenia się.

Aby w ogóle było możliwe uchwycenie tego momentu, naukowcy wszczepili do mózgów myszy miniaturowe urządzenia, których zadaniem było wykrywanie tworzących się neuronów wraz z emisją światła.

Fot. Nathan Danielson, Columbia University.

Gryzonie zostały następnie umieszczone na bieżniach i zaserwowano im różne zapachy, dźwięki i obrazy, a przy tym poddano łagodnym elektrowstrząsom, by nawiązać połączenie pomiędzy bodźcami a nieprzyjemnym doświadczeniem.

Gdy nowe neurony dezaktywowano, myszy nie były w stanie wykryć różnicy pomiędzy odbieranymi odmiennymi sygnałami, gdyż każdy z nich był dla nich nieprzyjemny. Tak więc widzimy, że to właśnie nowe neurony odgrywają niebagatelną rolę w procesie odróżniania podobnych wspomnień.

Co ciekawe, u ludzi cierpiących na różne choroby psychiczne stwierdzono znaczne ograniczenie aktywności produkcji nowych neuronów. Zrozumienie istoty działania tego procesu pozwoli więc na lepsze stymulowanie produkcji nowych neuronów w hipokampie, przypisanie ich do przyjemniejszych wspomnień i, tym samym, wyleczenie wielu chorób psychicznych, w tym zaburzeń lękowych i depresji.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas