Papugi w zamknięciu używają narzędzi
Używanie narzędzi jest tak naprawdę jedną z cech definiujących ludzkość (dzięki temu wykształciliśmy w sobie dominującą praworęczność). Do tej pory myśleliśmy, że oprócz nas sztukę tę posiadły tylko inne naczelne i kilka innych zwierząt. A tymczasem okazuje się coś zupełnie innego - ptaki - czyli jedyny żyjący potomkowie dinozaurów - również potrafią używać narzędzi.
Używanie narzędzi jest tak naprawdę jedną z cech definiujących ludzkość (dzięki temu ). Do tej pory myśleliśmy, że oprócz nas sztukę tę posiadły tylko inne naczelne i kilka innych zwierząt. A tymczasem okazuje się coś zupełnie innego - ptaki - czyli jedyny żyjący potomkowie dinozaurów - również potrafią używać narzędzi.
W naturze sztukę tę opanowały tylko krukowate, które wyróżniają się także pod innymi względami - potrafią zapamiętywać twarze i wiedzą kiedy członek ich stada umiera. Z drugiej strony papugi - które wykazują duże zdolności lingwistyczne - nigdy w naturze nie używały narzędzi.
Teraz udało się dostrzec, że pozostając w zamknięciu nauczyły się one posługiwać prostymi narzędziami.
Jeden z przedstawicieli gatunku kakadu Goffina (cacatua goffiniana), który mieszka w uniwersyteckim ogrodzie pod Wiedniem, samodzielnie nauczył się posługiwać kawałkiem bambusa aby sięgać po kamień znajdujący się poza zasięgiem.
Naukowcy postanowili dokładniej przyjrzeć się temu zachowaniu kładąc mu za klatką orzechy. Do sięgnięcia po nie bambusowy patyk okazał się za krótki, więc ptak sprytnie odłupał jeden z drewnianych elementów otoczenia i z jego pomocą sięgał po smakołyki. Co więcej - musiał on często zmieniać i dostosowywać swoje narzędzie do aktualnych potrzeb gdyż podli naukowcy kładli orzechy w różnych miejscach.
Sprawdzono czy inni przedstawiciele tego gatunku również nabyli tę umiejętność i okazało się, że papug imieniem Figaro jest jedyny. Jednak po zaprezentowaniu jego możliwości jednej z samic imieniem Heidi, również ona nauczyła się posługiwać patykiem. Nie potrafiła ona jednak modyfikować swego narzędzia.
W efekcie autorzy badań doszli do wniosku, że używanie narzędzi leży w zakresie kognitywnych możliwości kakadu - a normalnie nie wykorzystują one tej umiejętności, gdyż nie jest to im potrzebne.
Źródło: