Pelerynka niewidzialności

Badacze z Uniwersytetu Dukea już ponad 6 lat temu stworzyli pierwszą wersję swojej peleryny niewidki potrafiącej skrywać przed wzrokiem dowolny obiekt. Teraz powstała nowa wersja tego urządzenia, która umożliwia jeszcze doskonalsze ukrycie.

Badacze z Uniwersytetu Duke'a już ponad 6 lat temu stworzyli pierwszą wersję swojej peleryny niewidki potrafiącej skrywać przed wzrokiem dowolny obiekt. Teraz powstała nowa wersja tego urządzenia, która umożliwia jeszcze doskonalsze ukrycie.

Urządzenie zostało wykonane z metamateriału - stworzonego ludzką ręką materiału o właściwościach niespotykanych w naturze. W tym przypadku udało im się stworzyć materiał, który powoduje, że fale elektromagnetyczne opływają ukrywany obiekt i pojawiają się z drugiej jego strony - tak jakby niczego na swej drodze nie napotkały.

Problemem były pojawiające się gdzieniegdzie na powierzchni materiału odbicia - podobne do pojawiających się na przezroczystym szkle odbić światła.

Wynikało to z właściwości materiału - posiadał on umieszczone równolegle paski włókna węglowego na miedzi. Tym razem dodano także paski wykonane z miedzi co pomogło pozbyć się niemal całkowicie odbić pojawiających się w okolicy rogów i brzegów materiału.

Nowy materiał rozbija światło na dwie fale, które opływają ukrywany obiekt i łączą się po drugiej stronie z minimalną stratą - którą zawdzięczamy odbić.

Naukowcy sądzą, że wynalazek ten znajdzie swoje zastosowanie w komunikacji - umożliwi przyspieszenie światłowodów, a prowadzone są już badania nad trójwymiarową wersją materiału.

Źródło:

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas