Pierwsze sztuczne mięśnie z pamięcią

Już wcześniej naukowcy byli w stanie zbudować sztuczne mięśnie, nawet dużo silniejsze od naturalnych, jednak nadal biologiczny pierwowzór był niedościgniony - choćby ze względu na tzw. pamięć mięśniową, której w laboratorium nie udawało się odtworzyć. Aż do teraz.

Już wcześniej naukowcy byli w stanie zbudować sztuczne mięśnie, nawet dużo silniejsze od naturalnych, jednak nadal biologiczny pierwowzór był niedościgniony - choćby ze względu na tzw. pamięć mięśniową (to dzięki niej przykładowo zawodowi sportowcy są w stanie tak dokładnie uderzyć/kopnąć piłkę), której w laboratorium nie udawało się odtworzyć. Aż do teraz.

Badacze z Uniwersytetu Cambridge skonstruowali z plastiku taki sztuczny mięsień, który wraz z powtarzaniem danej czynności uczy się jej coraz lepiej i zapamiętuje ruch - a więc doskonale naśladuje żywą pamięć mięśniową. Technologia ta nosi nazwę polimerowej pamięci elektro-mechanicznej (EMM).

Odkrycie to może nie tylko pomóc stworzyć nową generację protez, które będą działać niemal jak żywe kończyny, ale także do budowania bardziej ludzkich robotów.

Źródło:

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas