Pierwszy wyścig pojazdów molekularnych
We francuskiej Tuluzie odbędą się pierwsze na świecie, 38-godzinne zawody pojazdów molekularnych, które będą relacjonowane na żywo na YouTube. Organizuje je francuskie Krajowe Centrum Badań Naukowych (CNRS). Agencja dzięki temu projektowi chce pokazać...
We francuskiej Tuluzie odbędą się pierwsze na świecie, 38-godzinne zawody pojazdów molekularnych, które będą relacjonowane na żywo na YouTube. Organizuje je francuskie Krajowe Centrum Badań Naukowych (CNRS).
Agencja, dzięki temu projektowi, chce pokazać, jak bardzo zaawansowane są badania nad nanotechnologiami i kontrolowaniem nanourządzeń. W trakcie wyścigu po torze zbudowanym z atomów złota będą poruszały się pojazdy złożone z kilkuset atomów.
Napędzane będą one impulsami elektrycznymi, a ich zachowanie będzie śledzone z pomocą wolframowych igieł specjalnego skaningowego mikroskopu tunelowego z Centre d'élaboration de matériaux et d'études structurales. Co ciekawe, jest to urządzenie unikalne na skalę światową, gdyż jako jedyne pozwala, aby 4 różni badacze niezależnie mapowali sekcje tej samej powierzchni.
W trakcie eksperymentu będą testowane osiągi pojazdów oraz aparatura nimi kierująca. W wyścigu udział weźmie sześć zespołów: Nanomobile Club, Swiss Team, Nanoprix Team, Nano-Windmill Company, Nano-Vehicle Nims-Mana i Ohio Nano-Wagon Team.
Zasady są proste, na początku uczestnicy mają 6 godzin na przygotowanie swojego toru, a w czasie trwania wyścigu nie mogą zmieniać igieł mikroskopu. Nie mogą również sobie pomagać i zmieniać pojazdu w razie wypadku.
Wyścig odbędzie się 28 kwietnia bieżącego roku i będzie relacjonowany na żywo na YouTube na kanale NanoCar Race. Maszyny molekularne są ważnym aspektem rozwoju medycyny molekularnej, w której opracowuje się unikalne terapie przeciw nowotworom i wirusom.
Źródło: / Fot. NCR