Polscy społecznicy chcą stworzyć system dla PKW
Państwowa Komisja Wyborcza zaliczała największą porażkę w swojej historii i od tygodnia znajduje się na widelcu wszystkich mediów i obywateli naszego kraju, którzy nie szczędzą słów pod adresem. System obsługujący wybory, który warty jest 524 tysiące złotych...
Państwowa Komisja Wyborcza zaliczała największą porażkę w swojej historii i od tygodnia znajduje się na widelcu wszystkich mediów i obywateli naszego kraju, którzy nie szczędzą słów pod adresem. System obsługujący wybory, który warty jest 524 tysiące złotych, zaprojektowała i wykonała firma, która powstała 5 lat temu i była jedyną, jaka stanęła do przetargu zorganizowanego przez PKW.
Ale dość już rozprawiania o nieudolności naszego rządu, bo ten temat już staje się nudny. Lepiej skupmy się na bardzo ciekawym projekcie OpenPKW, który może odmienić przyszłość wyborów w Polsce. Otóż powstał on przy udziale społeczników, którzy chcą podjąć się stworzenia pierwszego, społecznego i, co najważniejsze, darmowego systemu do obsługi głosowania dla PKW.
Na stronie możemy dowiedzieć się o tej akcji takich oto rzeczy:
Państwo uważa, że bez niego obywatele nie są w stanie egzystować. Jest inaczej. Skoro instytucje państwowe nie są w stanie przeprowadzić przetargu na stworzenie działającego systemu do głosowania, to jest to moment na zadziałanie społeczności.
Jesteśmy grupą społeczników, którzy postanowili powołać do życia projekt obywatelski, mający za zadanie stworzyć w pełni działający system do obsługi głosowania w ramach prawnych Rzeczpospolitej Polskiej. Projekt zakłada opracowanie, stworzenie i udostępnienie projektu na licencjach otwartych.
Projekt wspierany jest przez prawników, którzy dbają o zgodność systemu z obowiązującymi aktami prawnymi regulującymi system wyborczy w Polsce, wolontariuszy, hakerów i programistów, mających za zadanie postawienie systemu i zaimplementowanie go na dostępnych PKW systemach oraz przekazanie systemu do przetestowania organom bezpieczeństwa i wreszcie wszelkich ludzi, mających styczność z procedurami demokratycznymi, którzy projekt konsultują. W swoich założeniach projekt nie zakłada wprowadzenia e-votingu czyli głosowania przez internet, jest odpowiedzią społeczności na nieudany przetarg PKW.
Projekt jest w pełni obywatelski, wspierają go specjaliści w każdej dziedzinie życia obywatelskiego. By go wesprzeć wystarczy dobra wola, odrobina czasu i chęci.
Znajdź nas i bądź na bieżąco! , , ,
Kontakt dla mediów:
Magdalena Szecówka
+48 725 076 256
e-mail: kontakt@openpkw.pl
Nic dodać, nic ująć. Brzmi to bardzo obiecująco. Co o tym sądzicie?