Polscy studenci budują łódź napędzaną Słońcem

Polscy studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie budują łódź napędzaną energią słoneczną. Solar Boat powstaje w ramach projektu zainicjowanego przez koło naukowe Eko-Energia oraz Akademicki Klub Żeglarski. Celem jest budowa w pełni ekologicznej łodzi...

Polscy studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie budują łódź napędzaną energią słoneczną. Solar Boat powstaje w ramach projektu zainicjowanego przez koło naukowe Eko-Energia oraz Akademicki Klub Żeglarski. Celem jest budowa w pełni ekologicznej łodzi, która weźmie udział w prestiżowych międzynarodowych zawodach łodzi solarnych w Monako.

Projektem zainteresowała się firma Ericsson, która ma ogromne doświadczenie w technologiach elektronicznych zarządzenia tego typu jednostkami. Inżynierowie wesprą studentów w testach sterowania, nawigacji, stabilizacji i napędu łodzi.

"Te zawody są bardzo fajną płaszczyzną wymiany wiedzy. Co roku drużyny z całego świata przyjeżdżają tam i wdrażają nowe rozwiązania. Co roku to są nowe łódki; to nie jest tak, że ktoś powtarza ten sam schemat. Chcemy się rozwijać. Wypracowujemy własną technologię, co w naszym wieku, biorąc pod uwagę to, jak bardzo wychodzimy poza zakres tego, co robimy na studiach, jest wartością samą w sobie." - powiedziała Anna Popiołek, współkoordynator projektu.

Solar Boat ma zamontowane hydroskrzydła częściowo kontrolowane przez urządzenia pokładowe. Generują one siłę nośną, która pozwala na unoszenie się kadłuba nad wodą, dzięki czemu łódź może osiągnąć prędkość ok. 30 km/h. Łódź ma 6 metrów długości, 2,5 metra szerokości (80 centymetrów szerokości kabiny), waży 70 kilogramów, a jej wyporność to 150 kilogramów.

"Projekt ma na celu wywołanie tego, co jest najważniejsze - pomysłów studenckich młodych ludzi, którzy mają otwartą głowę, nie mają barier, mają marzenia i te marzenia realizują." - dodał Jerzy Lis, prorektor ds. współpracy AGH.

Studenci z AGH Solar Boat Team informują, że wodowanie solarnej łodzi nastąpi 13 czerwca, a zawody w Monako odbędą się już w lipcu bieżącego roku.

Źródło: / Fot. AGH

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas