Polska firma SpaceForest zbuduje pierwszą rakietę suborbitalną
We wrześniu gdyńska firma SpaceForest, która prężnie rozwija się w polskim prywatnym sektorze przemysłu kosmicznego, pochwaliła się pierwszym testem, i od razu udanym, swojej największej dotąd rakiety o nazwie SF200. Teraz firma poinformowała, że w ramach programu...
We wrześniu gdyńska firma SpaceForest, która prężnie rozwija się w polskim prywatnym sektorze przemysłu kosmicznego, pochwaliła się pierwszym testem, i od razu udanym, swojej największej dotąd rakiety o nazwie SF200 ().
Teraz firma poinformowała, że w ramach programu "Szybka Ścieżka", organizowanego przez Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, złożyła wniosek o dofinansowanie rakiety suborbitalnej Suborbital Inexpensive Rocket.
Budowa pierwszej polskiej rakiety suborbitalnej rozpocznie się już w kwietniu 2018 roku, a jej pierwszy lot ma odbyć się w 2022 roku. Rakieta ma być tania w budowie oraz eksploracji, gdyż będzie w pełni odzyskiwana.
SpaceForest w konkursie zajął pierwsze miejsce wraz z pięcioma innymi firmami, zdobywając 21 na 23 możliwe do zdobycia punkty. "Teraz czeka nas solidna reorganizacja zarówno przestrzeni projektowej, jak i warsztatowej tak, abyśmy zwarci i gotowi ruszyli z projektem. W przeciągu najbliższych kilku lat stworzymy pierwszą polską rakietą zdolną zaoferować wynoszenie ładunków o masie 50 kg na wysokość 150 km. Dziesięciometrowy kolos zapewni tym samym korzystne pod kątem kosztów warunki do badań w mikrograwitacji, niezbędne dla rodzącego się przemysłu kosmicznego w Polsce. Z racji podejścia projektowego „design to cost” rakieta będzie atrakcyjna kosztowo także dla podmiotów zagranicznych - ma bowiem zaoferować najniższe ceny takich usług na świecie" - napisali ludzie z SpaceForest na Facebooku.
Rakieta budowana przez Polaków ma być zdolna do startu z wód Morza Bałtyckiego. Firma będzie również brała udział w projekcie tworzenia polskiego kosmodromu.
Przypomnijmy, że SpaceForest zostało zaproszone przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) do projektów związanych z misją kosmiczną JUICE, w ramach których agencja chce zbadać Jowisza i jego trzy lodowe Księżyce.
Firma swoją siedzibę ma w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym i zatrudnia ponad 25 osób. Realizuje m.in. projekty technologiczne dla ESA oraz własne, badawczo-rozwojowe, m.in. w dziedzinie napędów rakietowych. Jest to aktualnie jedna z najdynamiczniej rozwijających się firm polskiego sektora kosmicznego, opierająca prace o własne, zaawansowane koncepcje i technologie.
Źródło: GeekWeek.pl/SpaceForest/Facebook / Fot. SpaceForest