Polski projekt RoboCORE odnosi sukces na Kickstarterze
Krakowski start-up technologiczny Husarion sfinansował swój innowacyjny projekt RoboCORE w serwisie crowdfundingowym Kickstarter. Zakończona sukcesem kampania pozwoli na rozpoczęcie produkcji modułów RoboCORE najpóźniej w maju, a pierwsi wspierający otrzymają swoje robotyczne serca już w lipcu tego roku.
Krakowski start-up technologiczny Husarion sfinansował swój innowacyjny projekt RoboCORE w serwisie crowdfundingowym Kickstarter. Zakończona sukcesem kampania pozwoli na rozpoczęcie produkcji modułów RoboCORE najpóźniej w maju, a pierwsi wspierający otrzymają swoje robotyczne serca już w lipcu tego roku.
Zakładane minimum 50 000 dolarów zostało przekroczone w środę 11 marca w godzinach popołudniowych. Zbiórka funduszy zakończy się w dniu jutrzejszym.
Moduł RoboCORE to elektroniczne „serce robota” połączone z platformą internetową. Wśród licznych zastosowań wymienić warto konstrukcje robotów do zdalnej obecności (tzw. roboty telepresence), automatyczne kosiarki, odkurzacze, elektryczne wózki inwalidzkie, pojazdy gąsiennicowe, robotyczne ramiona i wiele innych.
RoboCORE ma za zadanie usunąć barierę wejścia dla wielu potencjalnych idei biznesowych, a nowopowstałe firmy będą tworzyć roboty rozwiązujące konkretne ludzkie problemy. Moduł będzie także niezwykle przydatny dla hobbystów, mogących dzięki niemu tworzyć dotąd trudne do zaprojektowania i wykonania konstrukcje. Co istotne, jest on kompatybilny z dowolnym systemem mechaniki, wliczając w to rozwiązania z popularnych zestawów LEGO MINDSTORMS.
Każdy robot składa się z trzech elementów: elektroniki, oprogramowania i mechaniki. RoboCORE to połączenie elektroniki i oprogramowania w zgrabnej obudowie o kształcie przypominającym anatomiczne serce. Urządzenie oferuje funkcjonalności niedostępne w innych systemach robotyki, takie jak sterowanie i programowanie z dowolnego miejsca na świecie czy strumieniowanie audio/wideo przez Internet. Rozbudowane peryferia, wydajny procesor i intuicyjne oprogramowanie sprawiają, że wyobraźnia użytkownika RoboCORE twórcy nie napotyka szybko na swoje granice.
Dzięki urządzeniu stworzenie prostego robota zajmuje osobom z podstawową wiedzą programistyczną od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Do budowy prostych robotów do zdalnej obecności (tzw. roboty telepresence) z wykorzystaniem modułów RoboCORE można wykorzystać nieużywane, kurzące się w szufladach smartfony i tablety, by następnie za pomocą Wi-Fi lub sieci komórkowej (3G, LTE) połączyć gotową konstrukcję z aplikacją w chmurze.
Działająca w modelu chmury aplikacja RoboCORE stanowi centrum zarządzania wszystkimi robotami, jakimi dysponuje użytkownik. Można zalogować się do niej przez przeglądarkę internetową, a następnie z jej poziomu z dowolnej lokalizacji programować robota, sterować nim czy udostępnić projekt znajomym.
Niewielkie (115 x 125 mm w wersji podstawowej oraz 82 x 82 mm w wersji mini) urządzenie kryje w sobie szereg podzespołów udostępniających duże możliwości rozbudowy. Wewnątrz znaleźć można m.in. mikrokontroler z rdzeniem Cortex-M4, miniaturowy komputer Intel Edison z Wi-Fi i Bluetooth 4.0, porty dla silników DC z enkoderami, porty dla czujników, moduły rozszerzeń (np. dla serwomechanizmów), slot na karty micro-SD i wejście micro-USB.