Polski PW-Sat 2 poleci w kosmos w tym roku
Polacy ze Studenckiego Koła Astronautycznego PW z Politechniki Warszawskiej odnoszą wielkie sukcesy. Teraz pracują nad kolejnym swoim wielkim projektem. Budują satelitę PW-Sat 2, czyli następcę pierwszego polskiego satelity. Wyniesieniem urządzenia w kosmos zajmie się...
Polacy ze Studenckiego Koła Astronautycznego PW z Politechniki Warszawskiej odnoszą wielkie sukcesy. Teraz pracują nad kolejnym swoim wielkim projektem. Budują satelitę PW-Sat 2, czyli następcę pierwszego polskiego satelity. Wyniesieniem urządzenia w kosmos zajmie się należąca do Elona Muska, firma SpaceX. Start rakiety Falcon-9 planowany jest na koniec bieżącego z bazy wojskowej Vandenberg w Kalifornii.
Jesienią ubiegłego roku na konferencji w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej podpisano umowę z firmą Innovative Space Logistics B.V., która wygrała przetarg na wyniesienie PW-Sat 2 w kosmos.
Polski satelita PW-Sat 2 na orbicie. Fot. PW-Sat 2.
Celem drugiego satelity projektowanego przez członków SKA PW, podobnie jak jego poprzednika (PW-Sat), jest test technologii deorbitacji. Opracowana przez inżynierów technologia będzie skupiała się na użyciu kwadratowego żagla deorbitacyjnego o powierzchni 4m2, który zwinięty zmieści się w objętości 220 ml (czyli ¼ całego satelity).
Satelita będzie wyposażony w otwierane panele słoneczne, dzięki którym zbierze więcej energii na przeprowadzenie swoich ważnych eksperymentów. Nad urządzeniem będzie panował komputer pokładowy, a wspierać go będzie zaprojektowany przez zespół specjalny system zasilania. Otwarcie żagla będą obserwowały dwie kamery, a sygnały komunikacji będą mogli odbierać radioamatorzy z całego świata.
PW-Sat 2 będzie funkcjonował na orbicie synchronizowanej słonecznie, o wysokości około 575 kilometrów, przez około 2 miesiące, po czym jego żagiel zostanie otwarty. W ten sposób zwiększony opór aerodynamiczny spowoduje drastyczne obniżenie orbity, a w konsekwencji tego spalenie satelity w atmosferze Ziemi w ciągu kolejnych kilku miesięcy.
Naukowcy obecnie testują urządzenie w pomieszczeniu "clean-room", który znajduje się w instytucie CEZAMAT w Warszawie. Laboratorium Centralne CEZAMAT PW jest kompleksem badawczym służącym prowadzeniu interdyscyplinarnych badań nad przyszłościowymi materiałami i technologiami. Centrum wyposażone jest w zaawansowane linie technologiczne oraz platformy projektowania, symulacji, diagnostyki i charakteryzacji.
Prace nad modelem żagla PW-Sata 2 w CEZAMAT. Fot. PW-Sat 2.
Niebawem PW-Sat 2 zostanie przeniesiony na eksperymenty wibracyjne do Instytutu Lotnictwa, a później trafi na testy "flatsat" do Centrum Badań Kosmicznych (CBK), gdzie obecnie trwają prace nad modelem inżynieryjnym małego satelity Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), a mianowicie OPS-Sat.
Jest to także satelita standardu CubeSat, do którego CBK, wraz z firmą Creotech Instruments, przygotowuje ważny konwerter protokołów CCSDS. Satelita OPS-Sat to jedna z niedawnych inicjatyw ESA, która ma na celu weryfikację na orbicie nowych rozwiązań technologicznych na pokładzie małego satelity. Zebrane dane pozwolą zastosować takie rozwiązania w większych i bardziej skomplikowanych konstrukcjach. Prace nad OPS-Sat są realizowane wspólnie przez kilka państw członkowskich ESA.
Źródło: / Fot. PW Sat