Polskie zabytki na liście dziedzictwa UNESCO

Komitet ds. Światowego Dziedzictwa UNESCO na posiedzeniu w Phnom Penh w Kambodży podjął decyzję o wpisaniu kolejnych polskich zabytków na swoją szacowną listę. Które miejsca koniecznie trzeba odwiedzić?

Komitet ds. Światowego Dziedzictwa UNESCO na posiedzeniu w Phnom Penh w Kambodży podjął decyzję o wpisaniu kolejnych polskich zabytków na swoją szacowną listę. Które miejsca koniecznie trzeba odwiedzić?

Komitet ds. Światowego Dziedzictwa UNESCO na posiedzeniu w Phnom Penh w Kambodży podjął decyzję o wpisaniu kolejnych polskich zabytków na swoją szacowną listę. Które miejsca koniecznie trzeba odwiedzić?

Od 1978 roku na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisana jest Kopalnia Soli w Wieliczce. W ostatnich dniach dopisano do niej także sztolnie w Bochni i wielicki zamek żupny.

Teraz wszystkie trzy zabytki figurują pod wspólną nazwą "Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni". Zabytkowe są 3 szyby oraz 9 poziomów położonych pod powierzchnią terenu, gdzie znajdują się niezwykle ważne dla bocheńskich górników kaplice.

Reklama

Poza kopalniami na Listę UNESCO wpisano również 16 drewnianych cerkwi po polskiej i ukraińskiej stronie Karpat. To pierwszy wpis polskich zabytków od 7 lat. Ostatnim była Hala Stulecia we Wrocławiu, która chronionym zabytkiem dziedzictwa ludzkości stała się w 2007 r.

Lista poszerzyła się również o niezwykłe pomniki przyrody, w tym wulkany Etna i Fudżi, pustynię Namib w Namibii oraz rezerwat biosfery El Pinacate i pustynię Altar w Meksyku. Do końca czerwca na listę wciągniętych zostanie jeszcze kilka innych miejsc lub zabytków, ponieważ pretendentów jest 31.

Obecnie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się 16 dóbr z terenów Polski. Na całym świecie rejestr obejmuje 969 obiektów ze 157 krajów.

Lista polskich zabytków na liście UNESCO:

1978: Stare Miasto w Krakowie

1978: Kopalnia soli w Wieliczce

1979: Auschwitz- Birkenau

1979: Puszcza Białowieska

1980: Stare Miasto w Warszawie

1992: Stare Miasto w Zamościu

1997: Średniowieczny zespół miejski Torunia

1997: Zamek krzyżacki w Malborku

1999: Kalwaria Zebrzydowska

2001: Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy

2003: Drewniane kościoły południowej Małopolski

2004: Park Mużakowski

2006: Hala Stulecia we Wrocławiu.

2013: Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni

2013: Drewniane cerkwie w Karpatach.

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy