Popraw zdrowie i kondycję w jedną minutę!

Podczas gdy wielu z nas zastanawia się ile ćwiczeń musimy wykonać by poprawić swoją kondycję oraz zdrowie, amerykańscy naukowcy postanowili ugryźć to pytanie z drugiej strony i sprawdzić jak mało musimy ćwiczyć, by uzyskać jakiekolwiek efekty. Wyniki okazały się co najmniej satysfakcjonujące!

Podczas gdy wielu z nas zastanawia się ile ćwiczeń musimy wykonać by poprawić swoją kondycję oraz zdrowie, amerykańscy naukowcy postanowili ugryźć to pytanie z drugiej strony i sprawdzić jak mało musimy ćwiczyć, by uzyskać jakiekolwiek efekty. Wyniki okazały się co najmniej satysfakcjonujące!

Podczas gdy wielu z nas zastanawia się ile ćwiczeń musimy wykonać by poprawić swoją kondycję oraz zdrowie, amerykańscy naukowcy postanowili ugryźć to pytanie z drugiej strony i sprawdzić jak mało musimy ćwiczyć, by uzyskać jakiekolwiek efekty. Wyniki okazały się co najmniej satysfakcjonujące!

Na wniosek badań przeprowadzanych przez "jajogłowych" z Uniwersytetu McMaster w Hamiltonie do testów zaproszono dwie grupy osób, z których jedna składała się z ogólnie zdrowych kobiet i mężczyzn w średnim wieku, zaś druga z ludzi, u których zdiagnozowano problemy z sercem.

Reklama

Każdy uczestnik badań miał przebadane tętno, które zmieniało się wraz z angażowaniem badanego w jazdę na rowerku. Pierwsze wyniki nie były zbyt optymistyczne. Zarówno w jednej, jak i w drugiej grupie pomiary nie były zbyt pozytywne, co tylko dowodziło poważne braki formy u pacjentów.

Prawdziwy proces badawczy rozpoczął się jednak dopiero wtedy gdy wszyscy badani zgodzili się spróbować metod treningowych zaproponowanych przez naukowców. Przez lata Amerykańskie Stowarzyszenie Kardiologiczne zalecało osobom chcącym poprawić swoje zdrowie realizowanie planów treningowych zakładających wykonywanie średnio-ciężkich ćwiczeń w przeciągu czasu wynoszącym 30 minut.

Ostatnim pomysłem naukowców były ćwiczenia przerywane (HIIT - high-intensity interval training), które proponowały nam wysiłek trwający zaledwie 30 sekund, ale za to przy maksymalnym dla naszego ciała tętna. Po 6 tygodniach stosowania takiego planu okazało się, iż badani osiągali rezultaty porównywalne nawet do osób praktykujących wielogodzinne sesje treningowe! I to przy 90% mniejszym nakładzie czasu!

Naukowcy jednak doszli niedawno do wniosku, że nie każdy będzie skłonny wykonywać tego typu ćwiczenia i opracowali jego nieco lżejszą wersję. Nowy system zakłada wykonywanie tych samych czynności, ale już przez okres 1 minuty oraz tętnie na 90% maksymalnej wartości. Pomysłodawcy sugerują by owymi ćwiczeniami była albo jazda na rowerku, albo chociaż bieg pod jakąś stromą górkę. Proces jednak powinien być powtórzony 10 razy w przeciągu dnia w liczbie dwóch sesji na tydzień.

Pierwsze efekty dało się zauważyć już po dwóch tygodniach! Wszyscy pacjenci doświadczyli wyraźnej poprawy zarówno pod względem swojego stanu zdrowia, jak i kondycji fizycznej. Co więcej, lżejsza wersja HIIT-u okazała się bardzo przyjazna także dla osób z problemami kardiologicznymi, jako że tak krótki czas wysiłku nie był w stanie zagrozić ich pracy serca.

Oczywiście nie oznacza to, że możemy sobie w końcu darować nasze karnety na siłownie. Naukowcy podkreślają, że długie i regularne ćwiczenia zawsze będą nam dawać większą szansę na lepsze rezultaty, ale przynajmniej pojawiła się jakaś sensowna alternatywa dla tych, którzy nieustannie cierpią na brak czasu.

Źródło:

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama