Powstało narzędzie do komunikacji telepatycznej

Amerykańscy naukowcy z Duke University, którym udało się ostatnio stworzyć u żywych szczurów szósty zmysł pozwalający wykrywać niewidzialne gołym okiem światło podczerwone zapowiadali, że mają w rękawie coś jeszcze lepszego. I faktycznie - teraz ogłosili oni, że udało im się stworzyć pierwszy interfejs mózg-mózg pozwalający szczurom komunikować się "telepatycznie".

Amerykańscy naukowcy z Duke University, zapowiadali, że mają w rękawie coś jeszcze lepszego. I faktycznie - teraz ogłosili oni, że udało im się stworzyć pierwszy interfejs mózg-mózg pozwalający szczurom komunikować się "telepatycznie".

Udało im się tego dokonać wszczepiając do mózgu zwierząt elektrody, które podłączone były do komputerów. Aktywność mózgu była przesyłana do maszyny i konwertowana na sygnał cyfrowy, a w takiej formie przesyłano ją do drugiej maszyny, która może znajdować się nawet na drugim końcu świata - gdzie zachodził proces odwrotny. Dzięki temu zwierzęta były w stanie dzielić się ze sobą doznaniami zmysłowymi i mogły rozwiązywać wspólnie problemy.

Naukowcy podzielili szczury na dwie grupy - dekodery i enkodery. Jeden z eksperymentów polegał na tym, że naukowcy nauczyli obie grupy naciskać jedną z dźwigni po tym jak zapali się nad nią światełko - nagradzając je wodą. Szczury z grupy dekoderów potrafiły z 70% skutecznością wybierać właściwą dźwignię nawet gdy w ich klatce lampka zapalała się nad złą dźwignią lub też gdy zapalało się ich kilka (w grupie enkoderów zapalało się właściwe).

Nowe rozwiązanie działa nie tylko z doznaniami wzrokowymi. W innym eksperymencie przetestowano dotyk trenując szczury tak aby te oceniały rozmiar otworu znajdującego się przed nimi z pomocą swoich wąsów i kierowały pyszczek w lewo gdy był on wąski lub w prawo gdy był szeroki. W tym przypadku szczurom z grupy dekoderów nie pokazano żadnego otworu - a i tak z 65% skutecznością były one w stanie wskazać czy dziura jest wąska czy szeroka - tylko na podstawie myśli zwierząt z drugiej grupy. Co ciekawe - w jednym z takich eksperymentów jedno ze zwierząt znajdowało się w USA, a drugie w Brazylii.

Źródło:

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas