Problemy zdrowotne zwierząt z Czarnobyla
Kilka dni temu informowaliśmy Was, że najnowsze badania przeprowadzone w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia dowodzą, że obszary te dosłownie rozkwitają życiem . Po pierwszej dekadzie od potwornej w skutkach katastrofy jądrowej, na terenach tych gwałtownie spadła liczba...
Kilka dni temu informowaliśmy Was, że najnowsze badania przeprowadzone w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia dowodzą, że obszary te . Po pierwszej dekadzie od potwornej w skutkach katastrofy jądrowej, na terenach tych gwałtownie spadła liczba zwierząt, co jest czymś oczywistym, jednak z każdym kolejnym rokiem, aż po dziś, fauna gwałtownie odradzała się.
Dziś w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia żyje znacznie więcej dzikich zwierząt, niż miało to miejsce przed katastrofą. Niestety, badania przeprowadzone przez zupełnie inny zespół naukowców ujawniły, że pomimo faktu, że Czarnobyl i okolice rozkwitają życiem, zwierzęta cierpią na wiele ciężkich chorób genetycznych.
Oczywiście nie są to mutacje, które sprawiają, że przypominają one stwory z innych planet, ale upośledzenia te są bardzo dokuczliwe. Specjaliści stwierdzają, że ekspozycja na nawet niskie dawki promieniowania jonizującego zaburzają wzrok dzikich zwierząt.
Mowa tu m.in o większej częstotliwości występowania zaćmy u nornic rudych (Myodes glareolus), które żyły na terenach, gdzie promieniowanie tła było podwyższone. Sprawa dotyczy jednak także innych gatunków.
Tak jak u ludzi, zaćmy występowały częściej u starszych osobników, jednak podwyższone promieniowanie nasilało wpływ starzenia. Największe mutacje stwierdzono, co ciekawe, tylko u samic.
Naukowcy nie wiedzą, dlaczego tak się dzieje. Zespół Lehmanna i Mappesa sugeruje jednak, że zwiększone ryzyko zaćmy może się wiązać z reprodukcją. Samice nornicy, u których występuje ciężka postać zaćmy, mają bowiem mniej potomstwa.
Trudno stwierdzić, czy obniżona reprodukcja to skutek zaćmy, która powstała w wyniku promieniowania, czy dalszej ciągłej ekspozycji na promieniowanie. Odpowiedź na to pytanie poznamy już niebawem, gdyż naukowcy planują przeprowadzenie kolejnych eksperymentów w okolicach Czarnobyla.