Rośliny porozumiewają się za pomocą RNA
Rośliny porozumiewają się za pomocą RNA, dzięki temu m.in. wymieniają niezwykle istotne dla ich rozwoju informacje genetyczne. Kwasy rybonukleinowe, czyli RNA, są organicznymi związkami chemicznymi, obecnymi w jądrach komórkowych i cytoplazmie, które pełnią rozmaite funkcje...
Rośliny porozumiewają się za pomocą RNA, dzięki temu m.in. wymieniają niezwykle istotne dla ich rozwoju informacje genetyczne. Kwasy rybonukleinowe, czyli RNA, są organicznymi związkami chemicznymi, obecnymi w jądrach komórkowych i cytoplazmie, które pełnią rozmaite funkcje.
RNA przepisywane jest z DNA i bierze udział m.in. w biosyntezie białek. Badacze z Virginia Tech odkryli te zdolności w trakcie eksperymentów z rzodkiewką, pomidorem i kanianką. Ta ostatnia roślina jest pasożytem, który spędza sen z powiek rolników, potrafi bowiem zniszczyć całe połacie upraw.
Kanianka, w chwili gdy owija się dookoła rosnących roślin, wprowadza do ich tkanek ssawki, dzięki którym pobiera substancje odżywcze. Naukowcy ustalili, że w tym momencie kanianka może przekazywać ofiarze informacje, za pomocą mRNA, co jest czymś niesamowitym.
mRNA przenosi informacje genetyczne w obrębie komórki informując ją, jakie w danym momencie podejmować działania, np. jakie syntetyzować białka. Badacze uważają, że w chwili połączenia pasożyta i żywiciela, dochodzi do wymiany tysięcy cząstek nRNA, dzięki czemu kanianka może przejąć kontrolę na atakowaną rośliną, nakazać jej np. obniżenie odporności i tym samym ułatwić sobie zdobycie pokarmu.
Naukowcy są tym faktem bardzo zaskoczeni. Chcą pójść jeszcze dalej i dowiedzieć się, jakie informacje dokładnie rośliny sobie przekazują (o czym "rozmawiają"). Myślą również o odkryciu analogii w świecie bakterii czy grzybów.
Takie badania i zdobyte w ich trakcie informacje, mogą w przyszłości doprowadzić do całkowitej neutralizacji roślin pasożytniczych. To niezwykle ważna wiadomość z punktu widzenia rolnictwa w najuboższych krajach świata. Mniej zniszczonych upraw, to większa ilość pożywienia dla głodujących społeczności.