Sieć 5G ruszy w Polsce już za 2 lata
W lipcu ubiegłego roku Minister Cyfryzacji podpisała porozumienie na rzecz Strategii 5G dla Polski. Wówczas rządowe agencje, naukowcy i przedsiębiorcy rozpoczęli współpracę ku wspólnemu celu stworzenia sieci piątej generacji. Teraz dowiadujemy się, że Ministerstwo Cyfryzacji chce...
W lipcu ubiegłego roku Minister Cyfryzacji podpisała porozumienie na rzecz Strategii 5G dla Polski. Wówczas rządowe agencje, naukowcy i przedsiębiorcy rozpoczęli współpracę ku wspólnemu celu stworzenia sieci piątej generacji. Teraz dowiadujemy się, że Ministerstwo Cyfryzacji chce, aby technologia ta zaczęła funkcjonować w naszym kraju już za 2 lata, a za 7 lat ma objąć swoim zasięgiem wszystkie miasta i szlaki transportowe.
Trzeba przyznać, że to bardzo ambitne plany, tym bardziej, iż pierwsze testy infrastruktury mają nastąpić jeszcze w tym roku. Zgadnijcie, które z miast będzie mogło liczyć na 5G jako pierwsze? Nie, to nie będzie stolica. Anna Streżyńska woli Łódź.
Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że do roku 2020 na potrzeby 5G mają zostać udostępnione częstotliwości z pasma 700 MHz. Natomiast zakresy 3,4-3,8 GHz i powyżej 26 GHz , zostaną rozdysponowana w 2021 roku.
"Chcemy, żeby technologia 5G była trampoliną, która pozwoli naszej gospodarce wybić się na wyższy poziom. To wielka szansa dla Polski" ... "Chcemy, żeby Polska była europejskim liderem w technologii 5G." – powiedziała Anna Streżyńska, Minister Cyfryzacji.
Technologia 5G nie ma być tylko nowym standardem szybszej komunikacji z całym światem, ale przede wszystkim dzięki niej Polska ma zacząć rozwijać się znacznie szybciej gospodarczo, od transportu i energii, po edukację, opiekę zdrowotną i produkcję.
5G odmieni życie także zwykłych obywateli Polski. Będzie oferowała ona bowiem prędkość przesyłania danych na poziomie od 10 do nawet 100 Gbps. Dla porównania, obecnie rozwijane technologie LTE pozwalają na dostęp do internetu z przepustowością do 300 Mbps.
"Sieć 5G dostępna od 2020 roku umożliwi powstanie nowych innowacyjnych usług, które przekształcą takie sektory jak produkcja, energia, przemysł samochodowy i zdrowie, wprowadzając je w erę internetu rzeczy. Aby wszyscy konsumenci i przedsiębiorstwa w Europie mogli czerpać korzyści z gigabitowego społeczeństwa należy zniwelować różnice pomiędzy obszarami miejskimi i wiejskimi oraz występującymi różnicami w rozwoju cyfrowym/technologicznym w krajach UE" – napisano w dokumencie Ministerstwa Cyfryzacji.
Obecne sieci mogą obsługiwać jednocześnie ok. 5 miliardów użytkowników. Sieć 5G zniesie te granice, oferując dostęp do internetu setkom miliardów użytkowników, w tym aplikacji, urządzeniom mobilnym i robotom.
Technologia ta pozwoli na szybką i bezpieczną wymianę informacji pomiędzy najróżniejszymi urządzeniami mobilnymi i Internetu Rzeczy. Uczyni nasze domy, samochody i całe życie bardziej nam przyjaznym, a nasze działania bardziej efektywnymi.
Pewnie powiecie, że 5G będzie w Polsce chodziło jak LTE, bo LTE chodzi jak HSPA. I będziecie mieli rację, ale nowy standard na bank sprawi, że połączenia z globalną siecią będą bardziej stabilne, a możliwości wykorzystania Internetu o wiele większe.
Co ciekawe i dla wielu z Was będzie to cenna informacja, strategia wdrożenia sieci nowej generacji zakłada również "właściwe dopasowanie" dopuszczalnych limitów pola elektromagnetycznego obowiązujących w Polsce.
Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Unsplash