Skóra wzmocniona pajęczyną zatrzymuje pocisk - wideo
Naukowcy już od dawna starają się wykorzystać niezwykłe właściwości materiału jakim jest pajęczyna. Odkryto bowiem już dużo wcześniej, że nawet bardzo mała ilość pajęczej sieci jest w stanie powstrzymać pędzący pocisk. Teraz, udało im się w końcu wykorzystać to w praktyce. Nadchodzi era kuloodpornych ludzi?
Naukowcy już od dawna starają się wykorzystać niezwykłe właściwości materiału jakim jest pajęczyna. Odkryto bowiem już dużo wcześniej, że . Teraz, udało im się w końcu wykorzystać to w praktyce. Nadchodzi era kuloodpornych ludzi?
Dobrej jakości naturalna pajęczyna jest około 4-krotnie mocniejsza od Kevlaru - czyli materiału stosowanego obecnie m. in. w kamizelkach kuloodpornych. Skóra wzmocniona za pomocą specjalnej, zmodyfikowanej genetycznie pajęczyny jest w stanie zatrzymać pędzący pocisk - co udało się właśnie dowieść eksperymentalnie.
Na wideo niżej możecie zobaczyć pocisk pędzący najpierw z prędkością ok. 160 m/s (600 km/h), a następnie dwa razy szybciej - 320 m/s (1200 km/h). W pierwszym przypadku jest on zatrzymywany całkowicie, w drugim impet jest zmniejszony, lecz przebija on skórę.
Czy zatem faktycznie już niedługo nasza skóra będzie kuloodporna? Jest to wątpliwe, gdyż pocisk nawet nie przebijając wierzchniej warstwy naszego ciała czyni ogromne zniszczenia wewnętrzne. Dlatego kamizelki kuloodporne są takie grube, mają one nie tylko nie przepuścić kuli, lecz także rozłożyć w miarę równomiernie na całej pokrytej nimi powierzchni energię uderzenia.
Niemniej materiał taki mógłby znaleźć cały szereg zastosowań - począwszy od przemysłu, a skończywszy na super-mocnych ubraniach.
Źródło: