Solarna autostrada w Chinach została... uszkodzona

W mieście Jinan, położonym na wschodzie Chin, 28 grudnia została otwarta najdłuższa na świecie solarna autostrada, która produkuje prąd i zasilała setki gospodarstw domowych. Niestety, Chińczycy cieszyli się nią tylko kilka dni, bo 2 stycznia autostrada została... uszkodzona....

W mieście Jinan, położonym na wschodzie Chin, 28 grudnia została otwarta najdłuższa na świecie solarna autostrada, która produkuje prąd i zasilała setki gospodarstw domowych. Niestety, Chińczycy cieszyli się nią tylko kilka dni, bo 2 stycznia autostrada została... uszkodzona.

Władze miasta poinformowały, że zamknęły drogę, ponieważ ktoś ukradł jeden z pokrywających nią paneli słonecznych o długości ok. 2 metrów. Przedstawicie Jinan już wszczęli śledztwo w tej sprawie, aby złapać złodzieja. Dziwią się bardzo, że ktoś ukradł pojedynczy panel, skoro można taki kupić w każdym lepszym sklepie i to za śmieszne pieniądze.

Droga szybko nie zostanie otwarta, bo pomimo faktu, że sam panel solarny nie jest drogi, to jednak ułożenie go na drodze i pokrycie specjalnymi warstwami ochronnymi, pochłonie kilkanaście tysięcy dolarów.

Uszkodzony kawałek solarnej autostrady. Fot. Qilu Evening News.

Chińczycy są bardzo dumni ze swojego projektu. Przypomnijmy, że samochody nie poruszają się na drodze po typowym asfalcie, tylko po panelach fotowoltaicznych. Są one jednak dobrze zabezpieczone przed uszkodzeniem aż trzema warstwami przezroczystego betonu.

Droga o długości 2 kilometrów przeznaczona  jest tylko dla jednośladów, samochodów osobowych i ciężarówek o ładowności do 3,5 tony. Ograniczenia mają sprawić, że będzie mogła ona służyć przez długie lata. Autostrada ma być sukcesywnie rozbudowywana i uzupełniona o superszybkie stacje ładowania na samochodów elektrycznych.

Solarna autostrada nie tylko dostarczy energię elektryczną na potrzeby jej oświetlenia w nocy, ale również do pobliskich domów, a nagrzewające się panele będą przyspieszały topnienie śniegu w zimie, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem.

Władze Jinan muszą jak tylko mogą inwestować w ekotechnologie, ponieważ najnowszych według danych jest to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w kraju. Gdy kilka miesięcy temu przestawiono ten niezwykły projekt, wzbudził on tylko uśmiech politowania na twarzach wielu przeciwników takich ekologicznych rozwiązań, a to ze względu na trudności w jego realizacji, niebotycznych kosztów i wątpliwej opłacalności.

Teraz, gdy solarna autostrada jest już w użytku (tymczasowo nie), wiele osób zmieniło zdanie i widzi potencjał w tego typu rozwiązaniach. Podobne projekty są z powodzeniem realizowane np. w Holandii, tyle że na nieco mniejszą skalę.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. ImagineChina/Qilu Evening News

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas